Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyKoncert z Vesmíru. Robert Jindra hostoval s jedinou dokončenou symfonií Wagnera v Ostravě

Koncert z Vesmíru. Robert Jindra hostoval s jedinou dokončenou symfonií Wagnera v Ostravě

02. 3. 23

Časová linka předchůdce programní hudby Carla Marii Webera – jeho předehra k opeře Čarostřelec,  pozdního Richarda Strausse ­­ – Duet-concertino pro klarinet, fagot, smyčcový orchestr a harfu a jediná dokončená symfonie v roce 1832 devatenáctiletého Richarda  Wagnera nabízí jedinečný časový oblouk a propojení začátků a vrcholů umělecké tvorby mistrů evropské hudby. 

Záznam koncertu, který živě vysílal Český rozhlas stanice Vltava 2. března si můžete zpětně poslechnout do 2. dubna zde.

O vnitřních souvislostech jednotlivých skladeb a hlavně o Wagnerově „juvenálii“ ovlivněné Beethovenem mluví v Koncertu klasika hudební ředitel opery Národního divadla v Praze, hlavní hostující dirigent SOČRu a šéfdirigent Státní filharmonie Košice Robert Jindra, ale také o svém vnitřním hlase, který ho nabádá, aby nezapomínal na své začátky, na to, co vše se naučil díky orchestrům mimo Prahu. K těm patří právě Janáčkova filharmonie Ostrava.

Do ostravského Vesmíru přivede Robert Jindra také dva sólisty – v Straussově Duetu vystoupí klarinetista Jan Hudeček (Princezna) a první fagotista Essenských filharmoniků fagotista Johannes Schittler (Medvěd, ve třetí větě už Princ). Součástí přímého přenosu z bývalého kina je také rozhovor s Janem Žemlou, ředitelem ostravských filharmoniků, který mluví také o výzvě v podobě náhradního zázemí pro orchestr, který se snad už za pět let dočká v Ostravě nového koncertního sálu.

 

 

Janáčkova filharmonie Ostrava hraje pod vedením Roberta Jindry
Carl Maria von Weber: Čarostřelec, předehra J. 227
Richard Strauss: Duet – Concertino F dur pro klarinet a fagot
Sóla hrají Johannes Schittler (klarinet) a Jan Hudeček (fagot)
Richard Wagner: Symfonie C dur
Z ostravského kina Vesmír koncertem provází Kateřina Huberová
Host Jan Žemla, ředitel JFO
Nejen o Wagnerově jediné dokončené symfonii hovoří Robert Jindra.
Připravila Renáta Spisarová

 

Zdroj: Český rozhlas Vltava