Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyProdej vstupenek 64. sezóny zahájen

Prodej vstupenek 64. sezóny zahájen

18. 5. 17

64. koncertní sezóna Janáčkovy filharmonie ve znamení novinek  

Vlajkovou lodí Janáčkovy filharmonie Ostrava jsou bezesporu symfonické cykly A a B. Je proto logické, že v jejich dramaturgii ani v 64. koncertní sezóně nemohou chybět mistrovská díla (Haydnovo Stvoření, nebo koncerty – Bruchův houslový, Dvořákův violoncellový, Rachmaninovův 3. klavírní, …), symfonie nejuznávanějších skladatelů světa (Beethoven, Dvořák, Schubert, Brahms, Mahler, …), doplněné atraktivními, byť méně hranými kusy i zcela soudobými skladbami, a to vše pak v interpretaci špičkových domácích (Lukáš Vondráček, Tomáš Jamník, Vilém Veverka, Jan Martiník, Pavel Šporcl nebo Leoš Svárovský) i zahraničních (Federico Colli, Fabiola Kim, Pablo Barragán, László Fenyő nebo Rastislav Štúr) umělců. Tedy opět záruka kvality a příslib neopakovatelných hudebních zážitků. Ale přece jen se něco mění. V sezóně 2017/2018 bude v každé z obou řad 5 koncertů, z nichž každý zazní pouze jednou, a to ve čtvrtek, což znamená, že páteční koncerty se ruší.

Další novinka se týká klasického cyklu C. A to je transformace opravdu radikální. Tento cyklus totiž mizí v propadlišti dějin, aby uvolnil místo nové řadě, navazující na oblíbené a posluchačsky vděčné koncerty nazvané Láska na první poslech. Pozitivní ohlasy na dva již realizované koncerty stojí za rozhodnutím uvést v sezóně 2017/18 celou čtveřici obdobně laděných programů. Jejich základní charakteristika zůstane stejná, budou to komentované „výchovné“ koncerty pro dospělé.
Dramaturgicky nápadité hudební večery plné klasických evergreenů doplní „instruktážní“ komentáře hereckých osobností z ostravské líhně. Kromě Norberta Lichého a Jiřího Sedláčka, kteří si roli glosátorů vyzkoušeli již v uplynulých sezónách, pozvánku přijali Igor Chmela (známý díky televiznímu pořadu Partička) a návštěvníky ostravského divadla milovaný Vladimír Polák.

A do třetice ještě jedna novota. Úplně, zcela a „fungl“ nový cyklus. Aby bylo vše hned jasné, stačí napsat jen dvě slova – klavírní recitály. Přednosti tohoto nového cyklu označeného písmenem R jsou nasnadě – královský nástroj těšící se všeobecné oblibě, mistři svého oboru ověnčeni cenami z náročných hudebních klání (včetně vítěze nejnáročnější soutěže světa – soutěže královny Alžběty v Bruselu Denise Kozhukhina) a v neposlední řadě vábný program (Chopin, Šostakovič, Schumann, …).

Nezměněné do sezóny 2017/18 tak vstupují pouze cykly E, G, K a D. Jeunesses musicales důvěrně zvaný „Éčko“ představí opět plejádu budoucích mistrů koncertních pódií – studentů nejen ostravských hudebních škol.  Sítem náročné interpretační soutěže prošlo 14 adeptů. Někteří z nich prokázali své kvality opakovaně, proto se opět můžete těšit např. na mladinkého kontrabasistu Indiho Stivína nebo flétnistku Isabelu Brodovou.

Crossoverové „Géčko“ již zdomácnělo v industriálním prostoru Gongu v Dolní oblasti Vítkovice. Do „holportu“ s JFO tentokrát vstoupí Ewa Farna, Tomáš Klus, které jistě není třeba více představovat, dále Alexander Rybak – vítěz hudební soutěže Eurovize z roku 2009 a „vánoční stálice“ a unikátní těleso na českém hudebním nebi – Hradišťan.

Řada komorních koncertů K to je pak prostor pro jedno duo, jedno kvarteto, dva komorní orchestry a spoustu hostů. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na skvělé koncerty-představení pro rodiče s dětmi, mimořádné koncerty, ani na koncerty mimo Ostravu a koncerty v zahraničí.

Inovace dramaturgického plánu 64. koncertní sezóny jsou inspirovány snahou nabízet posluchačům stále zajímavější a nápaditější program s ohledem na podněty a postřehy návštěvníků koncertů.

Na jednotlivé cykly doporučujeme posluchačům zakoupit si abonentku (předplatné).  Díky ní získáte 4 koncerty za cenu 3 a také řadu výhod. Kromě tradičních abonentních cyklů si můžete vytvořit i cyklus dle vlastního výběru (6 koncertů napříč všemi koncertními řadami s výjimkou mimořádných koncertů) se slevou 30 %. A jelikož snahou je získat mladé publikum, sleva 80 % se v sezóně 2017/2018 týká všech studentů středních a vysokých škol. Stávajícím abonentům budeme držet místa do 30. 6.

Ať žije 64. koncertní sezóna Janáčkovy filharmonie a ať nám přinese spoustu nádherných společných zážitků.

Programový katalog 64. sezóny naleznete zde .