Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyProgram 71. koncertní sezóny zveřejněn a budoucí šéfdirigent JFO představen

Program 71. koncertní sezóny zveřejněn a budoucí šéfdirigent JFO představen

03. 5. 24

Dnes proběhla v prostorách Nové radnice tisková konference, v rámci které jsme představili veřejnosti nejen budoucího šéfdirigenta JFO, ale také program nové, již 71. koncertní sezóny. Dnešním dnem byl také zahájen online prodej vstupenek a abonmá na novou sezónu.

 

 

Novým šéfdirigentem se stane dirigent světového renomé Daniel Raiskin, který na tuto pozici nastoupí v roce 2026 (v 73. koncertní sezóně 2026/2027), do té doby bude v orchestru působit jako hlavní hostující dirigent a jmenovaný šéfdirigent. S ostravským orchestrem se představí hned v létě v rámci Opavského cyklu (3. abonentní koncert).

„Už během prvního setkání s ostravským orchestrem jsem pochopil, že jde o ambiciózní, zvídavé, nebojácné, odolné a pracovité těleso, za posledních dvacet pět let jsem dirigoval po celém světě opravdu hodně orchestrů, ale Janáčkova filharmonie a její emoční síla se mi zapsaly do paměti, takže se velmi rád stanu šéfdirigentem tohoto skvělého orchestru,“ říká Daniel Raiskin.Nová koncertní sezóna nabídne bohatý program plný zvučných jmen světových osobností, které s JFO vystoupí ať již v rámci svého debutu nebo opakovaně.

„Náš orchestr je nyní umělecky stabilní a zahájení nové sezóny s vědomím, že Daniel Raiskin nastoupí na šéfdirigentskou pozici za dva roky nám dává jasnou uměleckou vizi do příštích let a příležitost k prohloubení spolupráce s několika skvělými talentovanými a světově uznávanými hostujícími dirigenty, jako jsou Andrey Boreyko, Lawrence Foster, Tomáš Netopil či Domingo Hindoyan,“ dodává Jan Žemla a odtajňuje také další spolupracující umělce nové sezóny „rozhodně si zajdu na koncert talentované mladé polské dirigentky Anny Sułkowské-Migoń. Ze sólistů bych zmínil violoncellistku Camille Thomas, houslistku Leilu Josefowicz, vystoupí také skvělý trumpetista Pacho Florez nebo pianisté Denis Kozhukhin, Mao Fujita, Lukáš Vondráček, Yulianna Avdeeva či vycházející hvězda Alim Beisembayev. A takto bych mohl pokračovat.“

Do Ostravy se tak znovu vrátí, tentokrát v pozici rezidenčního sólisty, například i italský klavírista Federico Colli. „Tato pozice u vás není zcela běžná, a o to víc jsem poctěn, že se stávám rezidenčním sólistou,“ říká pianista Federico Colli a dodává “Ostrava je vibrující, živoucí město plné skvělých umělců a kultury. Publikum je zde nenucené a milé. Vnímám ji jako město, které stojí za to objevovat.“ V nové sezóně se Colli představí pod hlavičkou Janáčkovy filharmonie Ostrava hned třikrát. S orchestrem vystoupí již na začátku září během čtvrtého opavského koncertu, následující měsíc v samostatném recitálu v rámci prvního koncertu Cyklu R a naposledy v rámci komorního Cyklu K v dubnu roku 2025.

 

 

Novinkou, která potěší zejména rodiče nejmenších návštěvníků, je koncertní řada věnovaná těm nejmenším dětem (od 4 do 6 let). Nejširší veřejnost pak jistě zaujme také zveřejněný program crossoverových koncertů v Gongu. Ostravský orchestr přinese i v nové koncertní sezóně programovou nabídku, která bez nadsázky uspokojí všechny generace návštěvníků, a to navíc ruku v ruce se zahájením stavby nového koncertního sálu, ke které dojde právě v letošním roce.

Veškeré informace naleznete v novém programovém katalogu 71. koncertní sezóny, který je ke stažení / náhledu zde.

Autory fotografií výše jsou Petr Hrubeš a Radim Kolibík.