Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyŠeherezádu ve verzi pro sólový klavír Ostrava zažije možná poprvé

Šeherezádu ve verzi pro sólový klavír Ostrava zažije možná poprvé

15. 1. 18

Rodák z makedonského hlavního města Skopje, vynikající klavírista Simon Trpčeski vystoupí 12. února v Ostravě v rámci cyklu Klavírních recitálů Janáčkovy filharmonie. Narodil se v roce 1979 a s hudbou se setkával o raného dětství díky čilému společenskému životu své rodiny, u níž se často scházeli přátelé a známí, aby společně hráli, zpívali a tančili. „Myslím, že seznámení s makedonskými lidovými písněmi, které u nás doma často zněly, bylo pro mě velmi užitečné. Dalo mi to přirozený cit pro rytmus a lyrická témata v klasické hudbě“, říká Trpčeski. Už ve třech letech dostal od otce akordeon, o kterém tvrdí, že je to dodneška jeho velká láska. Hru na klavír vystudoval na Hudební škole ve Skopje u Borise Romanova.

Za hlavní mezníky své zářivé kariéry považuje finálovou účast ve Mezinárodní klavírní soutěži v Londýně a možnost zahrát si v Royal Festival Hall s Londýnskou filharmonií a pak také nezapomenutelný debut ve Wigmore Hall o rok později. Od té doby tento makedonský pianista vystoupil v mnoha dalších prestižních koncertních síních s předními světovými orchestry (např. Londýnský symfonický orchestr, Tonhalle-Orchester Curych, Skotský symfonický orchestr BBC, Orchestre National de France, Newyorská filharmonie) a dirigenty (např. G. Dudamel, V. Jurowski, V. Petrenko a další).

Svůj život s hudbou přirovnává protagonista večera k nebeskému životu a nevolil by jinak. Při vyjmenovávání vzorů pak neopomene zmínit Ashkenazyho, Rubinsteina, Richtera, Firkušného, Pirese nebo Zimmermana a spoustu dalších, a nakonec s obavami říká: „Snad jsem na někoho nezapomněl, protože každý je trochu jiný a to je důvod, proč je hudební svět zajímavý a ne nudný.“

Od klasické hudby „dezertuje“ Simon Trpčeski občas i k té populární. Se smíchem vysvětluje: „Přiznávám se. Skládání populárních písní je moje láska. Baví mě to, a když mám čas, tak píšu písničky na texty svého bratra Jovana.“  Dále o sobě prozradil, že má rád fotbal a docela dobře ho podle svých slov i hraje. A poměrně slušně prý i zpívá. Dokonalý den, který by chtěl Simon Trpčeski někdy prožít, by podle jeho slov vypadal následovně: Trochu se vyspat, pak se projít, zahrát si na klavír jen pro zábavu a nemusela by to být ani klasická hudba, dát si dobré jídlo s rodinou a přáteli, večer strávit na příjemné party a vše uzavřít pohledem na tvář klidně spící dcery.

Trpčeskiho recitál začíná ve společenském sále Domu kultury města Ostravy v 19 hodin. Vstupenky v ceně 180 Kč lze zakoupit v Janáček pointu (vstupní prostor DKMO vpravo), pobočkách Ostravského informačního servisu nebo online zde