Janáčkova filharmonie OstravaNovinkySólohobojista Janáčkovy filharmonie vyučoval a koncertoval v USA

Sólohobojista Janáčkovy filharmonie vyučoval a koncertoval v USA

06. 11. 18

Sólohobojista Janáčkovy filharmonie Dušan Foltýn se v minulých dnech vrátil z krátkodobého, leč bohatými pracovními aktivitami naplněného pobytu na Grand Valley State University (GVSU) v USA.

V průběhu šesti dnů byl pedagogem a lektorem na těchto akcích:
• „Double Reed Day“ – pravidelné setkání amerických hobojistů a fagotistů na GVSU spojené s mistrovskými kurzy, přednáškami a koncerty vyučujících lektorů i studentů
• „Oboe Masterclass“ – mistrovský kurz v oborech hra na hoboj, hra orchestrálních sól a komorní hra
• „European Reed Making Style“ – odborný workshop pro americké hobojisty

Neméně důležitou součástí jeho prezentace byla také dvě koncertní vystoupení, na nichž se společně s Dušanem Foltýnem představila také jeho manželka klavíristka Radana Foltýnová. Jednalo se o polorecitál na závěrečném koncertě lektorů „Double Reed Day“ (A. Dvořák: Sonatina pro hoboj a klavír – 1. věta, L. Sluka: Tři skladby pro hoboj a klavír) a symbolické vyvrcholení jeho pobytu, kterým se stal bezesporu recitál v rámci pravidelného koncertního cyklu GVSU s názvem „Arts at  Noon“, jehož program byl koncepčně zaměřen na propagaci české hudby. Podtitul koncertu zněl „Čeští hudebníci hrají českou hudbu“ a představil americkému publiku díla Antonína Dvořáka (Sonatina pro hoboj a klavír), Leoše Janáčka (klavírní cyklus Po zarostlém chodníčku – 2. řada), Sylvie Bodorové (Magikon pro hoboj a klavír), Bohuslava Martinů (klavírní cyklus Okna do zahrady – výběr) a Luboše Sluky (Tři skladby pro hoboj a klavír).