Janáčkova filharmonie OstravaNovinkySoutěž o 2 vstupenky na koncert Hudba napříč Evropou

Soutěž o 2 vstupenky na koncert Hudba napříč Evropou

29. 11. 18

Ve čtvrtek 13. prosince 2018 je na programu Janáčkovy filharmonie Ostrava koncert nazvaný Hudba napříč Evropou. Během večera zazní kromě Brittenových Čtyř mořských interludií a Franckovy Symfonie d moll i Šostakovičovův velkolepý Violoncellový koncert č. 1. Přednese jej přední německý violoncellista nejmladší generace Julian Steckel, vítěz ARD International Music Competition.
Šostakovič jej napsal pro svého oddaného interpreta Mstislava Rostropoviče. Jako skrytou satiru do něj zakódoval i nervózně pojatou citaci Stalinovy oblíbené písně. Rostropovič dokázal náročný part nastudovat za tři dny zpaměti a šokoval tím skladatele, který se na prvním setkání nad skladbou zrovna zvedal, aby někde v bytě našel notový stojan. Nebylo ho třeba. Dnes patří Šostakovičův První violoncellový koncert spolu s koncerty Haydnovými, koncertem Dvořákovým a Elgarovým k základním dílům svého žánru. A i když se skladba navenek jeví jako veselá, její nálada přechází velmi často v ironii a škleb.

Otázka zní: Jak se jmenuje oblíbená Stalinova píseň zakódovaná jako skrytá satira do Šostakovičova koncertu?

Odpověď zní: Suliko a ze správných odpovědí jsme vylosovali výherce, kterým je O. van Hanslieg

Odpovědi posílejte do 9. 12. 2018 na adresu knizatkova@jfo.cz
Výherce vyhlásíme 10. 12. 2018. O převzetí vstupenek jej budeme informovat mailem.

A ještě malá poznámka k fotografii. Cestovat s violoncellem může být zábavné, o čemž svědčí např. to, že Julian Steckel prý v letadle dostává dvě porce, i pro spolucestující violloncelo na druhém sedadle.