Tomáš Klus s JFO

02. 2. 18

Výjimečnou příležitost vychutnat si písničky Tomáše Kluse a jeho Cílové skupiny v dosud neslyšené podobě měli návštěvníci exkluzivního koncertu s Janáčkovou filharmonií Ostrava v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice. Pod vedením dirigenta Jana Kučery zaznělo 16 skladeb mapujících tvorbu Tomáše Kluse v aranžích pro symfonický orchestr. Koncert byl k naší radosti vyprodán, ale Vy, na které už nezbyly vstupenky, nezoufejte a čtěte dále

O aranže se postaral člen Cílové skupiny, skladatel a baskytarista Jan Lstibůrek s výraznou ideovou podporou Jiřího Kučerovského. „Absolutní volnost, kterou jsem pro tvorbu symfonických aranží od Tomáše dostal je skvělá a zároveň zavazující. Snažili jsme se na skladby podívat novou optikou. Ne jenom připsat další nástroje, ale většinu písní nově vystavět tak, jako kdyby přímo pro setkání Cílové skupiny s Janáčkovou filharmonií vznikala,” vysvětlil Jan Lstibůrek, který skladbu studoval na Konzervatoři J. Ježka u Milana Svobody a jako autor stojí za projekty Blázinec a Ukolébavky.

Nápad pořádat crossoverové projekty Janáčkovy filharmonie Ostrava v Gongu se zrodil po úspěšné šňůře jejích koncertů s Jaromírem Nohavicou v roce 2012. Vznikl dokonce koncertní cyklus JFO, v němž se od té doby společně s ostravským symfonickým orchestrem představila celá řada zpěváků a skupin z jiných hudebních žánrů (Lucie Bílá, Dan Bárta, Iva Bittová nebo třeba Čechomor či Olympic). V této sezóně to byl již potřetí Hradišťan, v březnu to pak bude Ewa Farna. Tím nejaktuálnějším hostem byl již zmíněný Tomáš Klus, o jehož popularitě svědčí i neutuchající zájem o jeho koncerty. Nejinak tomu bylo v případě únorového koncertu s Janáčkovou filharmonií, který byl dlouho před realizací beznadějně vyprodán. Dobrou zprávou pro zájemce o tento crossoverový projekt je další společný koncert Tomáše Kluse, Cílové skupiny a Janáčkovy filharmonie Ostrava, který je plánován na 27. července 2018 a který si nenechá ujít ani ředitel JFO Jan Žemla: „Tomáš Klus patří dle mého názoru k nejzajímavějším osobnostem české hudební scény. Sám jsem ho nedávno slyšel na festivalu ve Veverské Bítýšce. Musím říct, že to pro mě byla příjemná změna – tedy nevstoupit do koncertního sálu, ale sednout si na trávu, dát si pivo a jen poslouchat. To se asi nestane na našem společném koncertě v Gongu, ale jsem si jist, že na festivalu Štěrkovna si to zopakuji. Už teď se těším.“

***************************************************************************

Tomáš Klus a jeho Cílová skupina

Písničkář, zpěvák a herec Tomáš Klus a jeho Cílová skupina ve složení Jiří Kučerovský, Petr Škoda a Jan Lstibůrek spolu hrají, tvoří a koncertují od roku 2011. „Jsou mi vším v rámci hraní, jsou to mně blízcí lidé, mí přátelé. Hrajeme spolu už dlouho a máme spolu spoustu zážitků i mimo pódia a jsme na sebe opravdu napojení. Je to pro mě jediná kapela, kterou v životě budu mít. Myslím, že občas dojde i k tomu, že si budu chtít nahrát a zahrát něco sám, ale vždycky když budu chtít hrát s kapelou, tak to bude jedině Cílová skupina,“ říká Tomáš Klus.

Janáčkova filharmonie Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava, jeden z nejvýznamnějších českých orchestrů, se v posledních letech otevírá celému světu a vychází mu vstříc s novým šéfdirigentem Heikem Mathiasem Försterem. V zahraničí chce propagovat českou hudbu, jejíž interpretace je hlavní doménou orchestru, v sídelním městě chce publiku představovat nejlepší a nejzajímavější světová díla v podání špičkových sólistů a dirigentů. Orchestr je pravidelně zván do zahraničí (v poslední době např. USA, Korea, Čína, Německo, Rakousko), věnuje se koncertům začínajících hvězd, ale i proslulých světových sólistů a dirigentů. Jeho repertoár sahá od klasiků až po neprozkoumaná díla posledních let. Domovskou síní je pro JFO společenský sál Domu kultury města Ostravy. Již několik let se také prezentuje v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice.