Janáčkova filharmonie OstravaNovinky„Výchovné“ koncerty pro dospělé aneb kdo se bojí klasické hudby

„Výchovné“ koncerty pro dospělé aneb kdo se bojí klasické hudby

13. 10. 17

Videopozvánka

Janáčkova filharmonie Ostrava 13. listopadu 2017 zahájila nový cyklus koncertů. Třetí z koncertů je na programu 16. března 2018 a bude jej moderovat Igor Chmela.
Nová řada navazuje na oblíbené a posluchačsky vděčné koncerty nazvané Láska na první poslech. „Pozitivní ohlasy na dva již realizované koncerty nás usvědčily v rozhodnutí uvést v sezóně 2017/18 celou čtveřici obdobně laděných programů. Jejich základní charakteristika zůstane stejná, budou to komentované „výchovné“ koncerty pro dospělé“, doplňuje ředitel JFO Jan Žemla.

„Jé, to znám“

Ve dvou uplynulých sezónách Janáčkova filharmonie testovala nový formát koncertů – tzv. „výchovňáky“ pro dospělé aneb Láska na první poslech. Zájem o tyto koncerty předčil očekávání. A v čem spočívá jejich kouzlo? Především v dramaturgii – to znamená ve výběru skladeb pro jednotlivé večery. Do programu jsou pečlivě vyzobány ty nejznámější kousky klasické hudební literatury. V prvním díle zazněla např. Smetanova Vltava nebo první věta z jedné z nejslavnějších symfonií Beethovenovy Osudové. O rok později to byl proslulý Mendelssohnův Svatební pochod nebo Chačaturjanův Šavlový tanec. A tady si neodpustím vložit zážitek z koncertu. Seděla jsem na balkóně, a když se ozvaly první tóny Chačaturjanovy skladby, tak se jedna z přítomných dam s rozzářenýma očima obrátila na svého manžela s nadšeným: „Jé, to znám“ a usmívajíce se pohroužila do poslechu této krásné skladby. A přesně takhle by tyto koncerty měly fungovat. Pomalými krůčky by ti, kteří se „vážné“ hudby trochu bojí nebo před ní mají zbytečný respekt, měli ke klasice nalézat cestu.

Evergreeny klasiky s komentářem

Další přidanou hodnotou těchto koncertů, které budou v sezóně čtyři, je to, že je moderují vybrané herecké osobnosti z ostravské líhně. První dva byly v režii Jiřího Sedláčka a jeho syna Michala a Norberta Lichého, kterému sekundovala Pavla Gajdošíková. Dalšími průvodci dramaturgicky nápaditých hudebních večerů plných evergreenů klasiky budou Igor Chmela (známý především díky televiznímu pořadu Partička) a návštěvníky ostravského divadla milovaný Vladimír Polák.

Jiří Sedláček to odstartoval

„Vzpomínám si na výchovné koncerty, které jsme absolvovali se školou. Byly vždycky takové suché, bez šťávy. Takže tehdy jsme za jejich jediné pozitivum považovali to, že se můžeme ulít ze školy,“ vzpomíná Jiří Sedláček. „Moje první doteky s klasickou hudbou byly spíše náhodné. Tu jsem zaslechl Smetanovu Mou vlast nebo Čajkovského Klavírní koncert b moll, a jelikož si to pamatuju, tak mě už v dětství tato hudba určitým způsobem oslovila. Ale až později zhruba v době gymnaziálních let jsem ji začal objevovat více. Zjistil jsem, že vedle bigbítu, jazzu a popíku, je tu ještě tzv. klasická hudba. A tak jsem se pomalu prokousával k Bachovi a dalším skladatelům. Objevoval melodické a harmonické vazby a shledával jsem je nadmíru zajímavými,“ popisuje svou cestu ke klasické hudbě tento známý ostravský herec. A co si myslí o uvádění podobných koncertů a jejich smysluplnosti? „Myslím si, že je to rozhodně správná cesta. Nebo určitě jedna z možných. Rozhodně je to lepší než když na nepoučeného a nezkušeného posluchače vyrukujete s Hindemithem nebo s Janáčkem. Ne každému se asi budou líbit všechny zvolené ukázky, ale protože jich je více než na obvyklém koncertě, kde většinou zazní jen dvě až tři skladby, je velká pravděpodobnost, že si každý najde to svoje. A manželé, kteří jsou leckdy nuceni doprovázet svého hudbychtivé protějšky, třeba tentokrát po příchodu domů nebudou říkat, to zase byla nuda, ale možná si sednou k počítači a vyhledají si něco z vyposlechnutých skladeb. A to u je jen malý krůček k tomu, aby hledali dál a sami a příště už půjdou dobrovolně a rádi.“ Tak nezbývá než si přát, aby to tak skutečně bylo.

Baroko, symfonie, operní předehry a lásky šéfdirigenta

První z koncertů je byl věnován neznámějším autorům barokní, jejich slavným skladbám a také jejich následovatelům. Ten druhý se nesl v duchu symfonií a jejich proměn v průběhu věků, třetí nás uvede do světa oper a na tom posledním uslyšíte výběr nejoblíbenějších skladeb šéfdirigenta JFO Heika Mathiase Förstera. Více informací o dalších koncertech nazvaných Láska na první poslech najdete na příslušných stránkách www.jfo.cz