Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyVzpomínka na Ivana Měrku

Vzpomínka na Ivana Měrku

17. 9. 20

V 94 letech dohořela životní svíce uznávaného umělce (violoncellista a operní pěvec), pedagoga, hudebního publicisty a muzikologa Ivana Měrky.  Jen zřídkakdy obdaří hudební sudičky svého svěřence současně tolika různorodými talenty. V hudebním světě teď proto zeje velká trhlina, která se bude jen těžce zacelovat. Poslední rozloučení se uskuteční 25. září 2020 v 10 hodin ve smuteční síni krematoria ve Slezské Ostravě.

Narodil se v roce 1926 v Košicích, ale koncem 30. let se s rodinou přestěhoval do Moravské Ostravy, kde začal v roce 1941 navštěvovat tehdejší Ústav hudby a zpěvu (violoncello a sólový zpěv). Po maturitě na reálném gymnáziu v Ostravě-Přívoze pokračoval ve studiích v Brně na filosofické fakultě Masarykovy univerzity (hudební věda a filosofie) a na JAMU (violoncello). Ale ještě předtím hned po maturitě začal působit jako zástupce koncertního mistra v rozhlasovém orchestru a také byl jedním ze zakládajících členů Slezského tria. Po absolutoriu JAMU založil Ostravské kvarteto (byl jeho členem celkem 35 let) a stal se koncertním mistrem orchestru opery Národního divadla moravskoslezského. Jako violoncellista a dramaturg také působil v Ostravském komorním orchestru a v letech 1960-68 byl koncertním mistrem Janáčkovy filharmonie. Věnoval se i zpěvu – v letech 1946-56 vystudoval jako komorní a operní pěvec (lyrický tenor) v nesčetných rozhlasových relacích, v divadle i na koncertech. Po autohavárii v roce 1956 přežil klinickou smrt a jak s oblibou říkával, podruhé se narodil. Poté se umělecky věnoval už jen hře na violoncello, kterou také přes padesát let vyučoval na ostravské konzervatoři, pedagogicky působil i na brněnské JAMU.

Na svém kontě má také nepřeberné množství muzikologických statí a článků, scénářů hudebních pořadů pro rozhlas i televizi  Je autorem knihy nazvané lakonicky Violoncello, která o tomto nástroji pojednává naprosto vyčerpávajícím způsobem. Napsal také stovky programových brožur k komorním a symfonickým koncertům a operním představením. Léta připravoval průvodní slova i ke koncertům Janáčkovy filharmonie, poslední z nich napsal ještě před dvěma roky.

Za svoji dlouholetou činnost v oblasti výkonného umění získal následující ocenění: Haydnova mezinárodní soutěž smyčcových kvartet v Budapešti (1959), Cena Nadace Zdeňky Podhajské v Praze (1977), Senior Prix 2000 od Nadace Život umělce a Intergram za dlouholetou činnost v oblasti záznamů uměleckých výkonů (2000), Evropská cena Gustava Mahlera udělená Evropskou společností umění (2001). Za celoživotní dílo, včetně publicistické a pedagogické práce, byly Ivanu Měrkovi uděleny Cena města Ostravy (2003) a Ocenění za dlouhodobou tvůrčí pedagogickou činnost u příležitosti Dne učitelů – Moravskoslezský kraj (2006).

Foto: Jan Král