Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyZařaďte mezi vánoční tradice návštěvu koncertu

Zařaďte mezi vánoční tradice návštěvu koncertu

14. 11. 17

Při slově Vánoce si mnozí z nás v poslední době vybaví spíše hon na dárky v přeplněných obchodech, ataky reklamních Santů, vánoční úklid a shromažďování a příprava co největšího množství pochutin. Ale naštěstí je tu Rybova pastorální Česká mše vánoční, která atmosféru a kouzlo původních českých Vánoc vrací ke kořenům. A prosinec bez Ryby na vánočním stole Janáčkovy filharmonie by nebyl úplný. Koncert je na programu 15. prosince v Domě kultury města Ostravy od 19 hodin. 

Sólových partů se ujmou sopranistka Michaela Rózsa Růžičková, mezzosopranistka Karolína Bubleová-Berková, tenorista Aleš Voráček a basbarytonista Luboš Skala. Dále vystoupí sbory Canticum Ostrava, Luscinia a Janáčkův filharmonický sbor mladých. Orchestr bude řídit Marko Ivanovič.  „Výborní sólisté i orchestr jsou zárukou krásného hudebního dárku,“ dodává ředitel JFO Jan Žemla.
Ještě než zazní první tóny této oblíbené skladby, mohou se posluchači těšit na již loni avizované, ale teprve letos realizované dílo nazvané Noe! Noe! Noe! skladatele a pedagoga v oblasti hudební teorie Michala Janošíka. Název odkazuje na tradiční latinské zvolání, které se prý vkládalo do rozličných vánočních písní. Sopránového partu se ujme absolventka Janáčkovy konzervatoře Barbora Jirásková.
„A když už jsem u těch tradic, tak pro všechny návštěvníky koncertu je připraven malý dáreček, který potěší další ze smyslů – konkrétně chuť,“ říká manažerka marketingu Petra Javůrková.
Ale to není všechno, protože v letošním roce připravil ostravský orchestr vánoční koncerty dokonce dva. „Rozhodli jsme se již podruhé oslavit nadcházející sváteční dny spolu s přední českou cimbálovou muzikou Hradišťan. Umělecké spojení různě zaměřených souborů v živém kontaktu s diváky bude jistě pro všechny zúčastněné obohacením stejně jako před čtyřmi lety,“ doplňuje Jan Žemla. Koncert, který začíná v 19 hodin, se 21. prosince opět uskuteční v industriálním prostředí, v multifunkční aule Gong v oblasti Dolní Vítkovice. O tom, že crossoverové experimenty padly na úrodnou půdu, svědčí dosavadní zájem Ostravanů o vstupenky. „Jsme rádi, že se koncert dobře prodává, přestože se do Gongu vejde dvojnásobný počet lidí než do Domu kultury města Ostravy. Uvažujeme, že v nejbližší době přidáme do prodeje ještě nejlevnější vstupenky do horních bočních sektorů za 500 Kč,“ upřesňuje Petra Javůrková.
Uměleckým vedoucím Hradišťanu je houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica. Psal se rok 1975 a Hradišťan hledal nového houslistu. Když si ho poslechli, řekli mu, že „s nima mosí hrát“. Jura byl v sedmém nebi. Na oslavu se opil a dokonce ztratil i housle. Když ho druhé ráno tatínek budil, řekl mu: Synečku, dohráls.“ Ale opak byl pravdou, housle se našly na hřbitově a o tři roky později se Pavlica stal primášem. Tehdy začíná doba přerodu tradiční cimbálovky v hudební těleso, které dělá muziku jinak.
Repertoár tohoto vánočního koncertu se poklene v historickém oblouku od prazákladů naší kultury – prvních staroslověnských písemných památek, přes renesančních tabulatury po barokní kancionály, od lidových vánočních písní až po nové vánoční písně a původní tvorbu z dílny Jiřího Pavlici.
„Možná jsme o Vánocích víc než kdy jindy přístupní se zamyslet, co děláme dobře, co neděláme dobře,“ zamyslel se Jiří Pavlica na minulém vánočním koncertě s JFO a pokračoval: „Každá nová cesta je naděje, my vám přejeme něco, co si každý sám přejete. Ať se vám splní všechno hezké, co si jen můžete přát. Myslím, že není na světě člověka, který by neměl ve své 13. komnatě tajné přání. A může být bohatý, jak chce. Ať je bohatý nebo chudý, starší nebo mladší, každý si něco přeje. Tak ať se vám to splní.“
Vánoce, to je období, které je patrně nejvíce opředeno nejrůznějšími pověrami, zvyky a tradicemi. A přestože mluvíme o tradicích, tak pojetí a chápání Vánoc se neustále vyvíjí a některé tradice mizí. Jiné se zase objevují. A k těm novým rozhodně patří vánoční koncerty Janáčkovy filharmonie. Nezapomeňte proto při trhání třešňových snítek na sv. Barboru (4. 12.), že první z letošních vánočních koncertů ostravského symfonického koncertu je na programu už 15. 12. a přijďte pobýt.