Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyZáznam klavírního recitálu Inona Barnatana na Vltavě

Záznam klavírního recitálu Inona Barnatana na Vltavě

26. 1. 23

Velkým zjevením bylo nedávné vystoupení newyorského klavíristy Inona Barnatana v Ostravě, kam přijel na pozvání Janáčkovy filharmonie. V bývalém kině Vesmír, které město Ostrava zrekonstruovalo a vznikl tak provizorní koncertní sál, do doby, než se postaví ten nový, zahrál Barnatan autorsky sestavenou Suitu cestovatele časem, která je podle jeho slov pokusem vydat se na cestu nepřetržitým hudebním dědictvím  a v druhé polovině koncertu Variace a fugu na Händelovo téma op. 24 Johannesa Brahmse. Záznam koncertu nabídne v pátek 27. 1. 2023 stanice Český rozhlas Vltava.

Ve světě  obdivovaný „básník klaviatury“,  Inon Barnatan, fascinoval ostravské publikum skvělou artikulací přednesu a dokonalým frázováním i mimořádným citem pro dynamiku a barvy nástroje. V Koncertu klasika uslyšíme na závěr už jeho studiovou nahrávku Beethovenova 5. klavírního koncertu, a to ve spolupráci s Akademií sv. Martina v polích a jeho dřívějším krajanem Alanem Gilbertem. Live nahrávky i tu studiovou z Ostravy uvádí Renáta Spisarová.

 

27. 1. | 20:00
Koncert klasika
Český rozhlas Vltava
Básník klaviatury. Inon Barnatan v ostravském Vesmíru. Suita cestovatele časem – skladby od baroka po současnost sestavil a hraje Inon Barnatan. – Johannes Brahms: Variace a fuga na Händelovo téma op. 24.  –  J. S. Bach (arr. Egon Petri): „Schafe können sicher weiden“ z Lovecké kantáty. Záznam vystoupení newyorského klavíristy ze dne 7. listopadu 2022 z kina Vesmír v Ostravě.  – Ludwig van Beethoven: Klavírní koncert č. 5 Es dur op. 73 „Císařský“. Inon Barnatan na nahrávce z roku 2020 s Academy of St Martin in the Fields, diriguje Alan Gilbert. Připravila Renáta Spisarová.