Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyZveme na festival Katowice Kultura Natura 2022

Zveme na festival Katowice Kultura Natura 2022

28. 4. 22

Katowice Kultura Natura 2022, hlavní slezský festival klasické hudby, se vrátí v květnu pod heslem Cesta. Během osmi hvězdně obsazených symfonických a komorních koncertů se podíváme na to, jak nás hudební cesty mění, co v nás vyvolávají a kam nás vedou.

Pohyb je nevyhnutelně spojen s cestováním. Někdy jsme to my, kdo se vydává do světa, a někdy je to svět, který je poháněn událostmi, jež nás táhnou.  Letošní program Festivalu Katowice Kultura Natura je zaměřen na téma Cesta z různých úhlů pohledu. Uslyšíme hudbu, která doprovází daleké výpravy a je inspirována rozmanitostí a velikostí světa. K dispozici budou také hudební nahrávky filozofických a meditačních vnitřních cest.

 

PROGRAM FESTIVALU:

12. 5. | 19:30
NOSPR / Marin Alsop / Antonín Dvořák: Symfonie „Z Nového světa“
Festival Katowice Kultura Natura zahájí světoznámý dirigent Marin Alsop, jehož loňské koncerty se Symfonickým orchestrem Polského národního rozhlasu (NOSPR) patřily k vrcholům sezony. Vedoucí Vídeňského rozhlasového symfonického orchestru zahraje na začátku festivalu jeden z největších hitů spojených s tématem cestování – Symfonii č. 9 e-moll „Z Nového světa“ Antonína Dvořáka. Abychom to nebrali příliš doslova, české cestě do Ameriky bude předcházet 8. symfonie finského skladatele Einojuhaniho Rautavaary a předehra pro orchestr Grażyny Bacewicz.

 

13. 5. | 19:30
The Myrthen Ensemble / I wonder as I Wander
Koncertní program souboru The Myrthen Ensemble, který ztělesňuje nejlepší tradice britských vokálních souborů, bude rovněž udržován v atmosféře hudební cesty.

 

 

 

14. 5. | 19:30
Leif Ove Andsnes / Bergen Philharmonic Orchestra / Edward Gardner

15. 5. | 19:30
Ranghild Hemsing / Bergen Philharmonic Orchestra / Edward Gardner
Rezidenčním orchestrem festivalu bude Bergen Philharmonic Orchestra pod vedením Edwarda Gardnera. Na dvou koncertech zazní hudba skandinávských skladatelů (Carl Nielsen, Geirr Tveitt), ale i amerických, německých, francouzských a polských autorů.

 

16. 5. | 19:30
The Naghash Ensemble / Songs of Exile, Songs of Wisdom
Festival zabrousí i do Orientu a nabídne příležitosti k inspirativním objevům a neobvyklým setkáním. Arménský soubor The Naghash Ensemble představí projekt s velmi aktuálním názvem: „Písně exilu, písně moudrosti“.

 

 

 

17. 5. | 19:30
Louis Lortie / Ferenc Liszt – „Années de pèlerinage“
Mimořádně atraktivní je i komorní proud festivalového programu, v jehož rámci se uskuteční klavírní recitál kanadského klavíristy Louise Lortieho, který přednese zajímavý cyklus Ference Liszta Léta putování.

 

 

 

19. 5. | 19:30
Noureddine Khourchid and the whirling dervishes of Damascus
Filozofický a mystický rozměr bude mít také vystoupení skupiny Noureddine Khourchid a vířících dervišů z Damašku.

 

 

 

20. 5. | 19:30
NOSPR / Lawrence Foster / Frank Peter Zimmermann
Na závěr festivalu opět uslyšíme NOSPR pod taktovkou jejího uměleckého ředitele Lawrence Fostera. S orchestrem vystoupí německý houslista Frank Peter Zimmermann, který má pověst jednoho z nejvyhledávanějších sólistů na světě. Na programu budou také díla Esy-Pekky Salonena a Benjamina Brittena.

 

Více informací o programu a vstupenkách najdete zde.