Janáčkova filharmonie OstravaRezidenční sólista

Rezidenční sólista

Lukáš Vondráček 

Z Opavy do celého světa, do nejvýznamnějších koncertních sálů, pod taktovky nejslavnějších dirigentů… Taková je kariéra fenomenálního klavíristy Lukáše Vondráčka (1986). 

Status rezidenčního sólisty měl Lukáš Vondráček (1986) od sezóny 2020/2021 do sezóny 2021/2022. Předcházela tomu dlouhodobá spolupráce s JFO, se kterou hrál poprvé ve svých deseti letech, v roce 1996. V rámci abonentních koncertů filharmonie se v roce 2019 vrátil do své rodné Opavy také jako interpret. 

Na klavír začal hrát pod vedením rodičů ve dvou letech. Ve čtyřech letech měl své první veřejné vystoupení v Opavě, kde hrál dětské skladby Schumanna a Čajkovského. V jedenácti letech už začal studovat na Ostravské univerzitě díky rektorské výjimce. Studoval také na vídeňské konzervatoři, na akademii v Katovicích a absolvoval New England Conservatory v Bostonu. V patnácti letech Vondráček debutoval s Českou filharmonií pod vedením dirigenta Vladimira Ashkenazyho, který o něm prohlásil, že „takový klavírista se rodí jednou za třicet let“. V šestnácti Vondráček vyrazil na americké turné, během něhož vystoupil v newyorské Carnegie Hall. Vyhrál řadu mezinárodních soutěží, jeho výjimečnou pozici potvrdilo vítězství v jedné z nejprestižnějších soutěží vůbec, a sice v Soutěži královny Alžběty v Bruselu v roce 2016. To se mu podařilo jako prvnímu Čechovi v historii. Lukáš Vondráček dnes patří k nejuznávanějším klavíristům u nás i v zahraničí.

 

Nenechte si ujít

A1 Zahajovací koncert sezóny

Dvořákův slavný, ale interpretačně velmi náročný Klavírní koncert g moll v podání neméně slavného sólisty – Lukáše Vondráčka.

10. 09. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

R2 Recitál Lukáše Vondráčka

Koncert bude přenášen online
Do svého recitálu vynikající klavirista Lukáš Vondráček, který s ostravským orchestrem vystoupil poprvé už jako desetiletý, zařadil skladby Schuberta a Brahmse. 

30. 11. 2020
20:00 hod.
Online
od 50 Kč
Zobrazit detail

B3 Vondráček hraje Rachmaninova

Koncert ke zhlédnutí zde
Rachmaninov v podání Lukáše Vondráčka zní tak, jak jej nezahraje nikdo jiný.

11. 02. 2021
19:00 hod.
Online
od 50 Kč
Zobrazit detail