Janáčkova filharmonie OstravaHlavní hostující dirigent

Hlavní hostující dirigent

Petr Popelka

Petr Popelka byl od sezóny 2020/2021, kdy se stal také šéfdirigentem Norského rozhlasového orchestru v Oslu (KORK), hlavním hostujícím dirigentem JFO. V sezóně 2021/2022 navázal na předchozí spolupráci a zavítal opět k Dánskému národnímu symfonickému orchestru, Bergen Philharmonic Orchestra nebo k orchestru NDR Elbphilharmonie. Na domácí scéně vedle JFO opětovně vystoupil se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (SOČR) a Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy (FOK). Dirigentský debut absolvoval také s Deutsche Radiophilharmonie, Staatskapelle Weimar, Mozarteumorchester Salzburg, Orchestre de Chambre de Lausanne, Sinfonieorchester St. Gallen nebo Aalborg Symphony Orchestra.

Popelka vystudoval hru na kontrabas na pražské konzervatoři a poté pokračoval ve studiu na vysoké hudební škole v německém Freiburgu. Devět sezón působil jako zástupce sólového kontrabasisty v drážďanské Sächsische Staatskapelle Dresden. Dirigování se věnuje od roku 2016, již o rok později získal cenu pro nejlepšího mladého dirigenta (Neeme Järvi Prize) Akademie Menuhinova festivalu ve švýcarském Gstaadu. Petr Popelka je také skladatelem. Muzikantem se rozhodl stát v jedenácti letech, když uslyšel Janáčkův cyklus klavírních skladeb Po zarostlém chodníčku.

 

Foto: Dita Pepe, Matthias Creutziger a Lisa Martin

 

Nenechte si ujít

3. abonentní koncert v Opavě

Během večera mimo jiné zazní monumentální Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll Sergeje Rachmaninova, který je pokládán za jedno z autorových vrcholných děl.

07. 10. 2020
19:00 hod.
Opava, kostel sv. Václava
od 300 Kč

C1 V hlavní roli klavír

Rachmaninov svůj Třetí klavírní koncert začal tento svůj opus psát na statku Ivanovka v jižním Rusku, dokončil ho pak v New Yorku, kde také sám odehrál premiéru.

08. 10. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

A5 Beethovenův Trojkoncert

Koncert můžete zhlédnout zde
Beethovenův Trojkoncert byl premiérován roku 1808 ve Vídni. Violoncellového partu se tehdy  ujal český rodák Antonín Kraft.

28. 04. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 50 Kč