fbpx
Janáčkova filharmonie OstravaOrchestrHlavní hostující dirigent

Hlavní hostující dirigent

Petr Popelka

Odbornou veřejnost překvapil svým strmým nástupem na mezinárodní dirigentskou scénu. Orchestry i publikum si získává svou srdečností, zápalem
a muzikalitou. Od sezóny 2020–21 je šéfdirigentem Norského rozhlasového orchestru v Oslu (KORK) a hlavním hostujícím dirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava (JFO).

V sezóně 2019-20 zastával Petr Popelka jako vůbec první v historii pozici „Conductor Fellow“ (asistent šéfdirigenta Alana Gilberta) orchestru NDR Elbphilharmonie v Hamburku. V sezóně 2020-21 čekají Petra debuty s Bergen Philharmonic (Dvořák), Stuttgarter Philharmoniker (Rachmaninov, Dvořák), s Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken (Prokofjev), s Gewandhaus-Oktettem Lipsko (Mahler/Schönberg, J. Strauss) či s Aalborg Symphony Orchestra (Smetana). Je opakovaně zván ke spolupráci s Dánským národním symfonickým orchestrem, s orchestrem Norské opery v Oslu, Maďarskou státní operou v Budapešti, s norskou Arctic Philharmonic či s Moravskou filharmonií Olomouc.

 Se stejným nadšením se věnuje jak koncertantnímu, tak opernímu repertoáru, je velkým příznivcem soudobé hudby. V drážďanské Semperoper nově nastuduje operu Ariberta Reimanna Gespenstersonate (Strašidelná sonáta) a po loňské premiéře znovu uvede operu Petera Eötvöse Der goldene Drache (Zlatý drak). Petr Popelka rovněž komponuje. V roce 2015 byl skladatelem v rezidenci festivalu v rakouském Mödlingu, kde dirigoval premiéru své kompozice Labyrinth of the Heart.

 V roce 2017 obdržel cenu Neeme Järviho (Neeme Järvi Prize) pro nejlepšího mladého dirigenta Akademie Menuhinova festivalu ve švýcarském Gstaadu. Důležité dirigentské impulsy získal studiem u dirigenta Vladimira Kiradjieva a absolvováním mistrovských kurzů u Petera Eötvöse, Alana Gilberta, Jaap van Zwedena a Johannese Schlaefliho. 

Vystudoval hru na kontrabas na konzervatoři v Praze, poté pokračoval ve studiích na vysoké hudební škole v německém Freiburgu a v letech 2010-2019 byl zástupcem sólo kontrabasisty v Sächsische Staatskapelle Dresden.

 

Foto: Dita Pepe, Matthias Creutziger a Lisa Martin

 

Nenechte si ujít

3. abonentní koncert v Opavě

Během večera mimo jiné zazní monumentální Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll Sergeje Rachmaninova, který je pokládán za jedno z autorových vrcholných děl.

07. 10. 2020
19:00 hod.
Opava, kostel sv. Václava
od 300 Kč

C1 V hlavní roli klavír

Rachmaninov svůj Třetí klavírní koncert začal tento svůj opus psát na statku Ivanovka v jižním Rusku, dokončil ho pak v New Yorku, kde také sám odehrál premiéru.

08. 10. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

A5 Beethovenův Trojkoncert

„Skladba se třemi koncertujícími hlasy je cosi nového,“ byl si vědom Beethoven. První věta Trojkoncertu je nejrozsáhlejší větou jeho cyklických skladeb vůbec.

29. 04. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail