10. 11. 2023
19:00 hod.
Cavatina Hall, Bílsko-Bělá, Polsko

Cavatina Hall

Talentovaný britský dirigent nastupující generace Alpesh Chauhan spojí síly s violoncellovým virtuosem světového formátu Johannesem Moserem a nabídnou skladby 19. a 20. století – Mendelssohna-Bartholdyho, Šostakoviče i Čajkovského.

 

Felix Mendelssohn‑Bartholdy
Hebridy op. 26

Dmitrij Šostakovič
Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 Es dur op. 107

Petr Iljič Čajkovskij
Symfonie č. 2 c moll op. 17

 

Johannes Moser – violoncello
Janáčkova filharmonie Ostrava
Alpesh Chauhan – dirigent

 

Felixe Mendelssohna‑Bartholdyho inspirovala k vytvoření úvodní koncertní předehry Hebridy romantická krajina stejnojmenného souostroví u pobřeží Skotska. Obraz divoké a nespoutané přírody s mohutnou pobřežní Fingalovou jeskyní skladatel přenesl do působivé, téměř impresionistické hudební básně z roku 1830.

Na předehru naváže jedno z nejvýznamnějších děl skladatele Dmitrije Šostakoviče. První violoncellový koncert napsal skladatel v roce 1959 pro fenomenálního Mstislava Rostropoviče a najdeme v něm vše od brilantních virtuózních pasáží až po příměs typicky Šostakovičova sarkastického humoru.

Čajkovského Druhé symfonii se někdy přezdívá Maloruská. Tento přívlastek si vysloužila hned po premiéře, a to kvůli citacím několika ukrajinských lidových písní. Čajkovskij začal symfonii skládat v roce 1872 během letního pobytu v ukrajinské Kamjance, která byla oblíbeným letoviskem ruských umělců a volnomyšlenkářů. Přestože kompozice dnes leží ve stínu skladatelových vrcholných symfonií, nechybí jí Čajkovského typický rukopis a půvab.

V programu složeném ze skladeb 19. a 20. století spojí své síly talentovaný britský dirigent nastupující generace Alpesh Chauhan s violoncellovým virtuosem světového formátu Johannesem Moserem.

Koncert se uskuteční za finanční podpory statutárního města Ostravy.