Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyA2 Liszt – Paganini klavíru

A2 Liszt – Paganini klavíru

Program koncertu


RECENZE KONCERTU

Petr Iljič Čajkovskij
Romeo a Julie, předehra-fantazie pro velký orchestr

Ferenc Liszt
Koncert pro klavír a orchestr č. 2 A dur S 125

Bohuslav Martinů
Symfonie č. 4 H 305

 

Simon Trpčeski – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Risto Joost
– dirigent

 

První provedení Předehry-fantazie Romeo a Julie se uskutečnilo 4. března 1870 v Moskvě pod taktovkou N. Rubinštejna a za přítomnosti autora. Přestože bezprostředně poté Čajkovskij v dopise bratrovi napsal, že je to nejlepší věc, kterou do té doby vytvořil, brzy názor změnil a rozhodl se skladbu přepracovat. Druhá varianta ale také nebyla definitivní, za uspokojivou považoval teprve verzi z roku 1880, kterou sám později dirigoval na koncertech v Petrohradě, Berlíně a také v Praze (1888).
Také Liszt svůj Druhý klavírní koncert několikrát přepracoval. Začal v roce 1839, dokončoval jej o deset let později, ale finální revize, tak jak ji známe dnes, pochází až z roku 1861. Jeho nesmírný přínos na poli klavírní techniky má obdobu snad pouze v houslovém virtuosovi N. Paganinim. Ke klavírní hře Liszt přistupoval úplně jiným způsobem, než bylo dosud běžné, a vytvořil z klavíru mocný nástroj napodobující orchestr a vhodný tak i do velkých sálů. V tom ostravském za něj usedne vynikající makedonský klavírista Simon Trpčeski, který se tu již představil se svým recitálem v 64. sezóně.
Program završí nejradostnější ze šestice symfonií B. Martinů. V době práce na třetí větě zastihla totiž autora zpráva o kapitulaci Německa. Se Čtvrtou symfonií slavil díky jejímu pozitivnímu náboji, jasu a komunikativnosti velké úspěchy. Dirigent Risto Joost má již s ostravským orchestrem zkušenosti – v minulém roce vedl koncertní turné v Polsku a o rok dříve se s JFO představil na Svatováclavském hudebním festivalu.

 

Koncert finančně podpořila Nadace Bohuslava Martinů.

 

 

Klasika ve filmu
Čajkovského předehra je mezi filmovými režiséry oblíbená. Byla použita v těchto snímcích:
Grand Hotel
V mužském obětí (Holding the Man, 2015)
Love Lessons (1995)
Moonraker (1979)
Náhodná známost (Obvious Child, 2014)
Rollerball (1975)
Romeo and Julie (1936)
Tři mušketýři
Waynův svět (Wayne’s World, 1992)