fbpx


A2 Liszt – Paganini klavíru

Petr Iljič Čajkovskij
Romeo a Julie, předehra-fantazie pro velký orchestr

Ferenc Liszt
Koncert pro klavír a orchestr č. 2 A dur S 125

Bohuslav Martinů
Symfonie č. 4 H 305

 

Simon Trpčeski – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Risto Joost
– dirigent

 

První provedení Předehry-fantazie Romeo a Julie se uskutečnilo 4. března 1870 v Moskvě pod taktovkou N. Rubinštejna a za přítomnosti autora. Přestože bezprostředně poté Čajkovskij v dopise bratrovi napsal, že je to nejlepší věc, kterou do té doby vytvořil, brzy názor změnil a rozhodl se skladbu přepracovat. Druhá varianta ale také nebyla definitivní, za uspokojivou považoval teprve verzi z roku 1880, kterou sám později dirigoval na koncertech v Petrohradě, Berlíně a také v Praze (1888).
Také Liszt svůj Druhý klavírní koncert několikrát přepracoval. Začal v roce 1839, dokončoval jej o deset let později, ale finální revize, tak jak ji známe dnes, pochází až z roku 1861. Jeho nesmírný přínos na poli klavírní techniky má obdobu snad pouze v houslovém virtuosovi N. Paganinim. Ke klavírní hře Liszt přistupoval úplně jiným způsobem, než bylo dosud běžné, a vytvořil z klavíru mocný nástroj napodobující orchestr a vhodný tak i do velkých sálů. V tom ostravském za něj usedne vynikající makedonský klavírista Simon Trpčeski, který se tu již představil se svým recitálem v 64. sezóně.
Program završí nejradostnější ze šestice symfonií B. Martinů. V době práce na třetí větě zastihla totiž autora zpráva o kapitulaci Německa. Se Čtvrtou symfonií slavil díky jejímu pozitivnímu náboji, jasu a komunikativnosti velké úspěchy.
Dirigent Risto Joost má jižbs ostravským orchestrem zkušenosti – v minulém roce vedl koncertní turné v Polsku a o rok dříve se s JFO představil na Svatováclavském hudebním festivalu.

Klasika ve filmu
Čajkovského předehra je mezi filmovými režiséry oblíbená. Byla použita v těchto snímcích:
Grand Hotel
V mužském obětí (Holding the Man, 2015)
Love Lessons (1995)
Moonraker (1979)
Náhodná známost (Obvious Child, 2014)
Rollerball (1975)
Romeo and Julie (1936)
Tři mušketýři
Waynův svět (Wayne’s World, 1992)

Nenechte si ujít

K1 Benda Quartet s V. Veverkou

Benda Quartet vznikl v roce 2012 a už od počátku bylo jasné, že na hudební scénu vstupuje soubor s velkým potenciálem. Oddanost hudbě, poctivost v přípravě, nadšení a opravdovost z jeho koncertů přímo čiší. 

07. 10. 2019
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 150 Kč

C1 Hudební rytmy Jihu

Hudba inspirovaná rytmy Španělska, Portugalska a Latinské Ameriky. Vyslechneme ukázky ze známých skladeb Maurice Ravela, Pabla de Sarasateho, Manuela de Fally, Heitora Villa-Lobose, Ástora Piazzolly a dalších skladatelů.

10. 10. 2019
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč

B1 Beethovenova Eroica

Za nejlepší symfonii všech dob byla podle průzkumu britského časopisu BBC Music mezi 151 dirigenty celého světa zvolena právě Symfonie č. 3 Es dur  Ludwiga van Beethovena, všeobecně známá jako Eroica.

24. 10. 2019
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč