Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyA3 Grandiózní Prokofjev

A3 Grandiózní Prokofjev

Program koncertu

Recenze

Leoš Janáček
Z mrtvého domu, předehra

Béla Bartók
Koncert pro housle a orchestr č. 2 Sz 112

Sergej Prokofjev
Symfonie č. 5 B dur op. 100

 

Alena Baeva – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Dmitrij Jurovskij
– dirigent

 

Ke své poslední opeře Z mrtvého domu nalezl Janáček inspiraci v románu Zápisky z mrtvého domu F. M. Dostojevského, jenž ve svém díle líčí pocity a dojmy z doby, kdy byl vězněn na Sibiři. Skicu partitury Janáček sice dokončil, ale konečnou úpravu už nestihl. Sám o díle říkal, že není ještě hotové, o čemž svědčí dopis M. Brodovi ze 17. 5. 1928: „Z mrtvého domu – to mi dá ještě práce!“.
Také Druhý houslový koncert patří k Bartókovým posledním dílům a je z nich posluchačsky nejpřístupnější. Skladba
strhne publikum od počátečního jakoby cikánského úvodního tématu po vzrušující finále. Tento mistrovský kus plný důmyslně vypočítaných virtuózních efektů je určen pro prvotřídního houslistu, jímž Ruska Alena Baeva, vítězka soutěží v Moskvě, Varšavě a japonském Sendai, nepochybně je.
Pátou symfonii psal Prokofjev během 2. světové války, premiéru měla 13. ledna 1945 v Moskvě. Z díla vyzařuje víra v očekávané vítězství, vize lepšího a šťastnějšího života. Monumentální, grandiózní a naplněná velkým dramatismem, je Pátá symfonie jednou z nejlepších hrdinskoepických ruských symfonií. „V Páté symfonii jsem chtěl oslavit svobodného a šťastného člověka, jeho mohutnou sílu, jeho ušlechtilost, jeho duchovní čistotu. Nemohu říci, že jsem to téma vybral – ono se ve mně narodilo a potřebovalo vyjádření. Napsal jsem takovou hudbu, která zrála a nakonec naplnila mou duši“, napsal o díle sám autor.

Nenechte si ujít

K3 Belfiato Quintet

Perfektní zvládnutí nástrojů, tvořivost, čirá radost ze hry, to jsou atributy, kterými si pětice přátel tvořících komorní soubor Belfiato Quintet získává publikum doma i v zahraničí.

17. 02. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 150 Kč
Zobrazit detail

B3 Mahlerova Tragická

Šestá symfonie (Tragická) je jedním z Mahlerových nejsubjektivnějších děl, je exaltovaná, expresivní. Autor v ní využívá i nezvyklé nástroje – kravské zvonce nebo kladivo. 

20. 02. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč

E1 Pohádkový koncert

Pohádkový Dřevěný princ Bély Bartóka a Janáčkova chytrá liška Bystrouška orámují originální, ale především radostný Houslový koncert finského skladatele Jeana Sibelia.

27. 02. 2020
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 120 Kč