E1 Pohádkový koncert

Program koncertu

Leoš Janáček
Suita z opery Příhody lišky Bystroušky

Jean Sibelius
Koncert pro housle a orchestr d moll op. 47

Béla Bartók
Suita z baletu Dřevěný princ

 

Miriam Magdalena Haniková – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Nuno Coelho
– dirigent

 

Dva dny před Štědrým dnem roku 1919 našel Rudolf Těsnohlídek s přáteli v lese u Bílovic, kde žil, opuštěnou rok a půl starou dívenku, která se díky této šťastné náhodě dostala do nové rodiny. Možná i tato příhoda posloužila citlivému spisovateli jako jeden z námětů pro sepsání příběhu malé lištičky, jejího zajetí, útěku a nalezení nového domova. Bystrouščiny příhody inspirovaly i Leoše Janáčka ke zkomponování opery.
Jean Sibelius podobně jako Janáček hledal náměty v lidové hudbě. Jeho Houslový koncert je ukázkou efektní virtuozity právě na folklorním pozadí. „Nesetkal jsem se s originálnějším, lépe zvládnutým a radostnějším dílem od dob Mendelssohna a Schumanna,“ prohlásil o díle britský muzikolog D. Tovey.
Suita z opery koncert zahájila a suita z baletu jej uzavře. V roce 1913 hostoval v Budapešti Ruský balet se Stravinského Petruškou. Režisér opery M. Bánffy poté požádal maďarského skladatele Bélu Bartóka o podobné dílo. Výsledkem byl balet Dřevěný princ, jehož premiéra v budapešťské opeře 12. května 1917 zaznamenala kolosální úspěch a Bartók byl publikem opětovně vyvoláván na jeviště.

Nenechte si ujít

C3 Severské mýty a příroda v hudbě

Skladby J. Sibelia, E. H. Griega, B. Smetany, R. Wagnera, A. Pärta a dalších inspirované mytologií a krásami přírody severní Evropy.

05. 03. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč

B4 Hudba Severu

Koncert se ruší bez náhradního termínu, vstupné se vrací v místě nákupu vstupenky

„Moje hudba je psaná pro uši. Není třeba ji intelektualizovat. Jen musíte sami sebe nechat vstoupit dovnitř,“ říká současná finská skladatelka žijící v Paříži Kaija Saariaho.

19. 03. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč

E2 Mozartův večer

Koncert se ruší bez náhradního termínu, vstupné se vrací v místě nákupu vstupenky
Geniální a všestranný hudebník Wolfgang A. Mozart složil přes 600 děl. Po árii z jeho opery Figarova svatba zazní jeden z jeho nejznámějších klavírních koncertů (C dur č. 21 K467).

26. 03. 2020
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 120 Kč