fbpx


E1 Pohádkový koncert

Leoš Janáček
Suita z opery Příhody lišky Bystroušky

Jean Sibelius
Koncert pro housle a orchestr d moll op. 47

Béla Bartók
Suita z baletu Dřevěný princ

 

Miriam Magdalena Haniková – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Nuno Coelho
– dirigent

 

Dva dny před Štědrým dnem roku 1919 našel Rudolf Těsnohlídek s přáteli v lese u Bílovic, kde žil, opuštěnou rok a půl starou dívenku, která se díky této šťastné náhodě dostala do nové rodiny. Možná i tato příhoda posloužila citlivému spisovateli jako jeden z námětů pro sepsání příběhu malé lištičky, jejího zajetí, útěku a nalezení nového domova. Bystrouščiny příhody inspirovaly i Leoše Janáčka ke zkomponování opery.
Jean Sibelius podobně jako Janáček hledal náměty v lidové hudbě. Jeho Houslový koncert je ukázkou efektní virtuozity právě na folklorním pozadí. „Nesetkal jsem se s originálnějším, lépe zvládnutým a radostnějším dílem od dob Mendelssohna a Schumanna,“ prohlásil o díle britský muzikolog D. Tovey.
Suita z opery koncert zahájila a suita z baletu jej uzavře. V roce 1913 hostoval v Budapešti Ruský balet se Stravinského Petruškou. Režisér opery M. Bánffy poté požádal maďarského skladatele Bélu Bartóka o podobné dílo. Výsledkem byl balet Dřevěný princ, jehož premiéra v budapešťské opeře 12. května 1917 zaznamenala kolosální úspěch a Bartók byl publikem opětovně vyvoláván na jeviště.

Nenechte si ujít

C3 Severské mýty a příroda v hudbě

Skladby Jeana Sibelia, Edvarda Hagerupa Griega, Bedřicha Smetany, Richarda Wagnera, Arvo Pärta a dalších inspirované mytologií a krásami přírody severní Evropy.

05. 03. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč

B4 Hudba Severu

„Moje hudba je psaná pro uši. Není třeba ji intelektualizovat. Jen musíte sami sebe nechat vstoupit dovnitř,“ říká finská skladatelka žijící v Paříži Kaija Saariaho.

19. 03. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč

E2 Mozartův večer

Geniální a všestranný hudebník W. A. Mozart složil přes 600 děl. Po árii z jeho opery Figarova svatba zazní jeden z jeho nejznámějších klavírních koncertů.

26. 03. 2020
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 120 Kč