K3 Belfiato Quintet


Antonín Rejcha
Dechový kvintet Es dur op. 88

Leoš Janáček
Suita z opery Příhody lišky Bystroušky (v úpravě pro dechové kvinteto)

Pavel Haas
Dechový kvintet op. 10

Theodor Blumer
Dechový kvintet op. 52

 

Belfiato Quintet:
Oto Reiprich – flétna
Jan Souček – hoboj
Jiří Javůrek – klarinet
Ondřej Šindelář – fagot
Kateřina Javůrková – lesní roh

 

Antonín Rejcha má největší zásluhu na ustálení moderní sestavy dechového kvintetu. Také pro toto obsazení napsal nejvíce děl ze všech autorů, celkem 24 ukončených opusů. Kouzlo jeho kompozic spočívá v tom, že jednotlivé nástroje důkladně znal a u každého z nich dokázal vyhmátnout zvukovou krásu. Suitu ze známé Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky vyslechneme tentokrát ve zvláštní úpravě pro dechové kvinteto, za deset dnů však také opět v původní symfonické podobě.
Méně známý bratr herce Hugo Haase skladatel Pavel Haas měl nakročeno k tomu, aby se svým dílem zařadil k nejvýznamnějším českým skladatelům. Bohužel jeho život byl násilně ukončen v roce 1944 v osvětimském koncentračním táboře. O jeho potenciálu svědčí i Dechový kvintet op. 10, kterým na sebe upozornil i v cizině. Večer zakončí dílo německého skladatele a dirigenta Theodora Blumera.

Nenechte si ujít

B3 Mahlerova Tragická

Šestá symfonie (Tragická) je jedním z Mahlerových nejsubjektivnějších děl, je exaltovaná, expresivní. Autor v ní využívá i nezvyklé nástroje – kravské zvonce nebo kladivo. 

20. 02. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč

E1 Pohádkový koncert

Pohádkový Dřevěný princ Bély Bartóka a Janáčkova chytrá liška Bystrouška orámují originální, ale především radostný Houslový koncert finského skladatele Jeana Sibelia.

27. 02. 2020
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 120 Kč

C3 Severské mýty a příroda v hudbě

Skladby J. Sibelia, E. H. Griega, B. Smetany, R. Wagnera, A. Pärta a dalších inspirované mytologií a krásami přírody severní Evropy.

05. 03. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč