Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyA3 Sibelius v rukou Aleny Baevy

10. 02. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

A3 Sibelius v rukou Aleny Baevy

Sólový part Sibeliova Koncertu pro housle a orchestr se řadí mezi ty nejnáročnější v houslové literatuře. Spolu s JFO jej předvede mladá oceňovaná houslistka Alena Baeva. Koncert povede v celém světě uznávaný Lionel Bringuier.

 

Jean Sibelius
Koncert pro housle a orchestr d moll op. 47

Henri Dutilleux
Metaboly

Petr Iljič Čajkovskij
Francesca da Rimini, fantazie pro orchestr op. 32

 

Alena Baeva – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Lionel Bringuier – dirigent

 

Koncert pro housle a orchestr finského skladatele Jeana Sibelia je jeho jediným koncertem pro sólový nástroj a orchestr. Volba houslí nebyla náhodná, Sibelius studoval hru na tento nástroj od raného mládí a dobře ovládal všechny jeho technické odchylky. Sólový part se právem řadí mezi nejnáročnější v houslové literatuře. Koncert se stal populárním až po 2. světové válce, dnes je nedílnou součástí repertoáru všech světových houslistů. K jeho věhlasu přispěl i fakt, že se od roku 1965 koná v Helsinkách mezinárodní Sibeliova houslová soutěž a povinnou skladbou třetího kola je právě tento koncert.

Dutilleux patří ke konzervativnějším skladatelům 20. století a Metaboly napsal v letech 1962–1964  ke 40. výročí Clevelandského symfonického orchestru. Dílo mělo premiéru v lednu 1965. Metaboly zaznamenaly okamžitý úspěch a zůstávají dodnes jedním z nejznámějších a nejuznávanějších děl tohoto skladatele.

Čajkovského hudba je stále milována pro svůj typický melancholický emoční náboj. Symfonická báseň Francesca da Rimini vznikla v říjnu 1876 a je inspirována pátým zpěvem Dantovy Božské komedie. Po třech týdnech komponování napsal Čajkovskij svému bratrovi Modestovi: „Psal jsem ji s láskou a zdařila se mi.“

Nenechte si ujít

A4 Magie Bohuslava Martinů

Kompozičně nejodvážnější dílo Martinů „Inkantace“ v podání Kahánka. Orchestr odehraje také Korngoldovo Mnoho povyků pro nic a Zemlinského Malou mořskou vílu.

24. 03. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

A5 Zpěv vzácných houslí

Generálka bude veřejná
Změna programu

O Prvním houslovém koncertu B. Martinů říká jeho ostravský interpret Josef Špaček, že je technicky náročný, až „hraničně napsaný“.

28. 04. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

B5 Stabat Mater

Dvořákovo oratorium Stabat Mater se po mimořádně úspěšné londýnské premiéře v roce 1883 doslova rozletělo do celého světa.

19. 05. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč