Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyA5 Zpěv vzácných houslí

28. 04. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

A5 Zpěv vzácných houslí

O Prvním houslovém koncertu Bohuslava Martinů říká jeho ostravský interpret Josef Špaček, že je technicky náročný, až „hraničně napsaný“. Orchestr bude řídit šéfdirigent JFO, Vasilij Sinajskij.

 

Antonín Dvořák
Polednice, symfonická báseň op. 108

Bohuslav Martinů
Koncert pro housle a orchestr č. 1 H.226

Franz Schubert
Symfonie č. 4 c moll „Tragická“ D 417

Petr Iljič Čajkovskij
Symfonie č. 5 e moll op. 64

 

Josef Špaček – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Vasilij Sinajskij – šéfdirigent JFO

 

Dvořákovy čtyři symfonické básně na náměty z Erbenovy sbírky Kytice vznikly roku 1896 a zahajují skladatelovo závěrečné tvůrčí období. Z této tetralogie (obsahující také básně Vodník, Zlatý kolovrat a Holoubek) vyslechneme Polednici. Za pozornost určitě stojí Dvořákův „popis“ příchodu Polednice, který je podle Janáčka zhudebněn „tak pravdivě, že byste ten děsný stín nahmatat dovedli v těch divných, belhavých, nezvyklých a netušených krocích harmonických“.

První houslový koncert, který zkomponoval Martinů v Paříži v letech 1932–1933, nebyl za skladatelova života proveden a po jeho smrti byl považován za ztracený. Objeven byl až v roce 1968 ve Washingtonu. Sólového partu se ujme Josef Špaček. Zahraje jej na housle z roku 1732 od mistra Guarneriho. O Houslovém koncertu Martinů říká, že je technicky náročný, doslova „hraničně napsaný“, ale krásný.

Schubertovo dílo bylo plně doceněno až několik desítek let po jeho smrti. Svou Symfonii č. 4 zkomponoval v roce 1816 jako teprve devatenáctiletý. Proč jí dal později titul Tragická, není úplně jasné. V době práce na ní zrovna neprožíval nikterak žalostné období a také hudba tohoto jeho díla působí spíše pateticky a dramaticky než tragicky, má celkově uvolněný ráz a její finále dokonce vyznívá vítězně.

Koncert probíhá za finanční podpory Nadace Bohuslava Martinů.

Nenechte si ujít

A3 Sibelius v rukou Aleny Baevy

Sólový part Sibeliova Koncertu pro housle a orchestr se řadí mezi ty nejnáročnější v houslové literatuře. Spolu s JFO jej předvede houslistka Alena Baeva.

10. 02. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

A4 Magie Bohuslava Martinů

Kompozičně nejodvážnější dílo Martinů „Inkantace“ v podání Kahánka. Orchestr odehraje také Korngoldovo Mnoho povyků pro nic a Zemlinského Malou mořskou vílu.

24. 03. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

B5 Stabat Mater

Dvořákovo oratorium Stabat Mater se po mimořádně úspěšné londýnské premiéře v roce 1883 doslova rozletělo do celého světa.

19. 05. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč