Janáčkova filharmonie OstravaB/Symfonický cyklusB1 Šostakovičův Violoncellový koncert

09. 11. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč

B1 Šostakovičův Violoncellový koncert

Talentovaný britský dirigent nastupující generace Alpesh Chauhan spojí síly s violoncellovým virtuosem světového formátu Johannesem Moserem a nabídnou skladby 19. a 20. století – Mendelssohna-Bartholdyho, Šostakoviče i Čajkovského.

 

Felix Mendelssohn‑Bartholdy
Hebridy op. 26

Dmitrij Šostakovič
Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 Es dur op. 107

Petr Iljič Čajkovskij
Symfonie č. 2 c moll op. 17

 

Johannes Moser – violoncello
Janáčkova filharmonie Ostrava
Alpesh Chauhan – dirigent

 

Felixe Mendelssohna‑Bartholdyho inspirovala k vytvoření úvodní koncertní předehry Hebridy romantická krajina stejnojmenného souostroví u pobřeží Skotska. Obraz divoké a nespoutané přírody s mohutnou pobřežní Fingalovou jeskyní skladatel přenesl do působivé, téměř impresionistické hudební básně z roku 1830.

Na předehru naváže jedno z nejvýznamnějších děl skladatele Dmitrije Šostakoviče. První violoncellový koncert napsal skladatel v roce 1959 pro fenomenálního Mstislava Rostropoviče a najdeme v něm vše od brilantních virtuózních pasáží až po příměs typicky Šostakovičova sarkastického humoru.

Čajkovského Druhé symfonii se někdy přezdívá Maloruská. Tento přívlastek si vysloužila hned po premiéře, a to kvůli citacím několika ukrajinských lidových písní. Čajkovskij začal symfonii skládat v roce 1872 během letního pobytu v ukrajinské Kamjance, která byla oblíbeným letoviskem ruských umělců a volnomyšlenkářů. Přestože kompozice dnes leží ve stínu skladatelových vrcholných symfonií, nechybí jí Čajkovského typický rukopis a půvab.

V programu složeném ze skladeb 19. a 20. století spojí své síly talentovaný britský dirigent nastupující generace Alpesh Chauhan s violoncellovým virtuosem světového formátu Johannesem Moserem.

Nenechte si ujít

R2 Olga Kern

Rachmaninovy skladby vyžadují hbité prsty, sílu a výdrž. Průřez jeho klavírním dílem nabídne jedna z nejvýraznějších světových pianistek své generace. Olga Kern si získala celosvětovou přízeň publika i odborníků nejen svou výjimečnou technikou.

13. 11. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 300 Kč

A2 Sto let Ligetiho

Jednou z největších osobností západoevropské hudební avantgardy druhé poloviny minulého století je maďarský skladatel György Ligeti. Letos uplynulo od jeho narození už sto let. Na koncertě zazní nejen Ligetiho skladby, ale také skladby autorů, z jejichž odkazu ve své tvorbě vycházel.

14. 12. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč
Zobrazit detail

B2 Colli hraje Schumanna

Na jedné straně ostravský debut německého dirigenta Christopha Altstaedta, na druhé italský klavírista Federico Colli, který si ostravské publikum získal opakovaně. A s nimi koncert koncertů a zpověď duše, která dodnes okouzluje svou dramatičností a krásou.

18. 01. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč
Zobrazit detail