fbpx


B2 Vondráček hraje Prokofjeva

Program koncertu

Recenze

Michail Glinka
Ruslan a Ludmila, předehra k opeře

Sergej Prokofjev
Koncert pro klavír a orchestr č. 3 C dur op. 26

Antonín Dvořák
Symfonie č. 7 d moll op. 70

 

Lukáš Vondráček – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava

Leoš Svárovský
– dirigent

 

Klavírní koncert č. 3 komponoval Sergej Prokofjev v letech 1917 až 1921, premiéra se konala 16. prosince 1921 v Chicagu s autorem jako sólistou. Ve srovnání s předchozím klavírním koncertem je mnohem přístupnější, sám autor ho považoval za jednu ze svých nejlepších skladeb, často ho hrával a i dnes se koncert těší velké popularitě. Díky tomu, že Prokofjev sám byl, podobně jako třeba Rachmaninov, klavírním virtuosem, jsou jeho skladby pro tento nástroj mimořádně efektní a pianisticky dokonalé.
Svou druhou operu Ruslan a Ludmila Glinka psal již po zkušenosti s italskou operou, kterou poznal, když v roce 1830 podnikl tříletou cestu do Itálie. Evropskou hudbu nasával také v Berlíně, kde v roce 1833 studoval. Stejně jako už ve své předchozí opeře Život za cara skladatel sahá ke zdrojům ruské lidové hudby, používá ale i prostředků charakteristických pro současný vývoj hudby evropské.
Dvořákova sedmá symfonie zaujímá mezi autorovými díly zvláštní postavení pro svou, pro autora nezvyklou, pochmurnou atmosféru. Přestože v popularitě nemůže soupeřit s Novosvětskou, z hlediska celkové koncepce, závažnosti výpovědi a mistrovského zpracování se jedná o vrcholné symfonické dílo svého autora, které patří k nejvýznamnějším výtvorům v pobeethovenovském vývoji.

Nenechte si ujít

K2 Colli a La Scala String Quartet

Do Ostravy se vrací Ital Federico Colli, ke spolupráci si přizval La Scala String Quartet, soubor složený z hráčů orchestru slavného operního domu.

25. 11. 2019
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 150 Kč

R2 Klavírní fantazie

Ruský klavírista Alexei Volodin, kterému se říká mistr Steinwaye, si pro ostravský recitál vybral fantazijní kousky předních světových skladatelů.

09. 12. 2019
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 180 Kč

R3 Aimard – hudební vizionář

Francouz Pierre Laurent Aimard je brilantní klavírista velmi specifického naturelu, který je pověstný unikátní skladbou svých koncertů. V roce Beethovena (250. výročí narození) zařadil do programu mj. jeho „Hammerklaviersonate“.

20. 01. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 180 Kč