Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyFinále Beethovenova Hradce

12. 06. 2022
15:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 100 Kč

Finále Beethovenova Hradce

58. ročník Mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec se z důvodu rozsáhlé rekonstrukce zámku Hradec nad Moravicí přesouvá do blízkých měst Opavy a Ostravy. První a druhé kolo se uskuteční v sále Minoritského kláštera v Opavě. Finálové, 3. kolo s Janáčkovou filharmonií se bude konat v ostravském sídle filharmonie v Domě kultury města Ostravy.

 

Některé z koncertů pro klavír a orchestr Ludwiga van Beethovena:
Koncert pro klavír č. 1 C dur op. 15
Koncert pro klavír č. 2 B dur op. 19
Koncert pro klavír č. 3 c moll op. 37
Koncert pro klavír č. 4 G dur op. 58
Koncert pro klavír č. 5 Es dur op. 73

Janáčkova filharmonie Ostrava
Stanislav Vavřínek – dirigent

 

Mezinárodní interpretační soutěž Beethovenův Hradec se koná v prostředí pohádkového zámku Hradec nad Moravicí již od 60. let 20. století. Soutěž je určena mladým interpretům do 32 let (včetně). Během čtyřletého cyklu se střídají nástroje housle, viola, violoncello a klavír (vyhlášen pro rok 2022). Soutěž je tříkolová, finálové kolo se koná ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Mezinárodní porota uděluje tři hlavní ceny a několik mimořádných cen.

V roce 2022 a pravděpodobně v dalších dvou letech se soutěž bude konat ve městech Opava (Minoritský klášter 1. a 2. kolo) a Ostrava (Dům kultury města Ostravy – 3. kolo). Důvodem je rozsáhlá rekonstrukce části zámku Hradec nad Moravicí, která se pro účely soutěže tradičně využívala.

Do soutěže se přihlásilo 36 mladých klavíristů, kteří pocházejí z celé Evropy, ale jsou mezi nimi i studenti evropských univerzit z Číny či Japonska. Z České republiky se do Opavy sjede prakticky polovina soutěžících. Konkurence tedy bude veliká, zároveň půjde o jedinečnou možnost získat zkušenosti na mezinárodní úrovni. Porotě bude předsedat Eliška Novotná z Fakulty umění Ostravské univerzity a doplní ji Arta Arnicane z Lotyšska/Švýcarska, Nataša Veljković ze Srbska/Rakouska, Magdalena Lisak z Polska a David Mareček z Česka.

Soutěž se těší světovému renomé a pro laureáty tvoří významné místo v životopisu. Vždyť mezi vítěze se v minulosti zařadily osobnosti jako houslisté Ivan Ženatý, Hana Kotková, Jiří Vodička, Martina Bačová, violisté Ladislav Kyselák, Jan Pěruška, Alexander Besa, Jitka Hosprová, violoncellisté Miroslav Petráš, Michaela Fukačová, Daniel Veis, Jiří Bárta, z klavíristů Jiří Skovajsa, Ivan Klánský, Jan Jiraský či Eliška Novotná. Mnozí z nich hradeckou soutěž navštěvují v roli interpretů, porotců, korepetitorů či pedagogů nastupující hudební generace.