Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyC1 Mozartova Velká symfonie

25. 11. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

C1 Mozartova Velká symfonie

Kolem symfonie panuje spousta  dohadů, ale ty vůbec nejsou podstatné pro pochopení velikosti Mozartova skladatelského umění. Orchestr JFO povede Václav Luks a diváky slovem provede Bára Seidlová.

 

Wolfgang Amadeus Mozart
Symfonie č. 40 g moll K.550

 

Barbora Seidlová – průvodní slovo
Janáčkova filharmonie Ostrava
Václav Luks – dirigent

 

Trojici posledních velkých symfonií (Es dur, pro tento program vybranou „Velkou“ g moll a „Jupiter“ C dur) vytvořil Mozart během tří letních měsíců v roce 1788 ve Vídni. Díla se vyznačují společnou kompoziční poetikou. Měl to být cyklus nebo triáda, které se v té době už nekomponovaly? Nebo se Mozart v době, kdy už byl silně zadlužen, chystal uspořádat reprezentativní koncert a předvést publiku, jak vysokých tvůrčích úrovní ve svém vývoji dosáhl? Ať tak či onak, my se budeme věnovat té, které se říká Velká, protože v tónině g moll zkomponoval Mozart ještě jednu symfonii. Vyslechneme ji ve verzi, v níž autor upravil a převedl pro klarinety některé části původně určené fagotům a v níž se od té doby skladba nejčastěji uvádí. Stalo se tak nejspíše proto, že se premiéry zúčastnili Mozartovi přátelé, klarinetisté Johann a Anton Stadlerovi. Dlouho se nevědělo, zda bylo dílo uvedeno ještě za Mozartova života. Teprve nedávno z objevených důkazů v lipském archivu vyplynulo, že se Mozart před smrtí svěřil pražskému varhaníkovi a hudebnímu vydavateli Johannu Wenzelovi, že první provedení Velké symfonie bylo tak strašné, že musel opustit místnost. Kolem symfonie panuje spousta dohadů, ale ty vůbec nejsou podstatné pro pochopení velikosti Mozartova skladatelského umění, otvírajícího se před námi se zvukem prvních tónů.

Dopravu na koncert pro mimoostravské posluchače je možné zajistit prostřednictvím projektu Janáčkovy filharmonie „JFO na dosah“. Více informací o projektu zde.

Projekt je spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

Nenechte si ujít

C2 Na lidovou notu

Janáček byl horlivým sběratelem lidových písní a tanců a nápěvy písní zakomponová- val i do svého díla. Podobný přístup měli i kolegové Bartók nebo Kodály.

27. 01. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

C3 Hudební vyznání

Kdo by neznal Mou vlast? Vrcholné Smetanovo dílo a jedno z nejzásadnějších děl české klasické hudby vůbec. Orchestr JFO diriguje Jan Kučera.

10. 03. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

C4 Beethoven versus osud

Ta, ta, ta dá – už jen tato charakteristika bude většině posluchačů stačit, aby věděli, se kterým dílem mají tu čest. Pátá symfonie od Beethovena neboli Osudová.

07. 04. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč