fbpx


E2 Mladí dirigenti

25. 02. 2021
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 100 Kč

Felix Mendelssohn-Bartholdy
Hebridy, koncertní předehra op. 26

Robert Schumann
Koncert pro klavír a orchestr a moll op. 54

Antonín Dvořák
Othello, koncertní předehra op. 93 B.174

Richard Strauss
Růžový kavalír, suita z opery op. 59  TrV 227d

 

Martin Kasík – klavír
dirigují posluchači Curyšské hudební akademie
Janáčkova filharmonie Ostrava
pod vedením Johannese Schlaefliho

 

Nenechte se zmýlit názvem. Ačkoliv se dílo mladého Mendelssohna-Bartholdyho nazývá ouvertura, není součástí žádné jiné skladby. Autor v díle zpracoval zážitky z návštěvy jeskyně na neobydleném ostrově v Severním moři.

Schumann napsal Klavírní koncert a moll pro svou ženu. Nejde o obvyklou dedikaci, jeho manželka Clara byla vynikající klavíristkou a muž jí nepředepsal efektní a plytké virtuózní pasáže, nýbrž intimní lyrickou melodiku. Skladba patří k nejhranějším koncertům období romantismu.

Známe je jako tři samostatné skladby, původně ale dal Dvořák koncertním předehrám souhrnný název Příroda, život a láska. Ač má každá své opusové číslo, jsou předehry V přírodě, Karneval a Othello myšlenkově provázané. Přírodu zachycují jako životodárnou, ale i ničivou. Othello se na rozdíl od dalších částí trilogie vzdaluje tradiční sonátové formě. Inspirací byla autorovi Shakespearova tragédie.

Růžový kavalír v sobě nese ohlasy děl Wagnerových i Mozartových. Hlavně ale jde o gejzír svébytných hudebních nápadů a dialogů, kterým dominuje, jak jinak, valčík. Komická opera patří k nejčastěji uváděným operám R. Strausse.

Nenechte si ujít

E3 Mladí sólisté II. 

Během večera se na pódiu vystřídá pětice mladých interpretek, které postupně rozezní marimbu, klarinet, violoncello, svůj hlas a klavír. Orchestr bude dirigovat Chuhei Iwasaki.

22. 04. 2021
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 150 Kč
Zobrazit detail

E4 Hudební mládí s hvězdami

Koncert se přesouvá do sezóny 2021/2022
Koncert, během něhož vedle sebe k pultům usednou žáci ZUŠ Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje a členové JFO. Připojí se k nim významní umělci – Ivo Kahánek, Magdalena Kožená a další. 

21. 05. 2021
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 200 Kč

G4 Up End Down Symphony

Soubor Cirk La Putyka neboli spojení činohry a nového cirkusu se v Gongu představí s projektem Up End Down. Představení, které mělo premiéru v roce 2010, obohatí zvuk symfonického orchestru.

04. 05. 2021
19:00 hod.
Gong, Dolní Vítkovice
od 400 Kč
Zobrazit detail