17. 02. 2022
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 100 Kč

E2 Mladí dirigenti

Po absolvování týdenního dirigentského kurzu se na společném koncertě představí mladí dirigenti se sólistou Martinem Kasíkem. Orchestr JFO tak budou dirigovat posluchači Curyšské hudební akademie pod vedením Johannese Schlaefliho.

 

Robert Schumann
Koncert pro klavír a orchestr a moll op. 54

Béla Bartók
Koncert pro orchestr BB 123 Sz 116

 

Martin Kasík – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
dirigují posluchači Curyšské hudební akademie pod vedením Johannese Schlaefliho:
Nil Venditti

Izabele Jankauskaite
Teresa Riveiro Boehm
Luis Toro Araya
Chris Blex
Jascha von der Goltz

 

Robert Schumann dokončil svůj paradoxně jediný klavírní koncert v roce 1845 s vidinou konkrétního interpreta. Tím neměl být nikdo jiný než jeho žena Clara, uznávaná klavíristka. Schumann jí však nevěnoval koncert plný efektních a plytkých pasáží, nýbrž intimní lyrickou fantazijní skladbu. Sám autor o tom v dopise své ženě píše: „Co se týče koncertů, už jsem Ti řekl, že to jsou směsi symfonie, koncertu a velké sonáty. Uvědomuji si, že nemohu napsat koncert pro virtuosy a musím vymyslet něco jiného.“ Klavírní part tvoří spolu s orchestrem velmi vyvážený celek.

Koncert pro orchestr zkomponoval Bartók v roce 1943 v americkém exilu na objednávku šéfdirigenta Bostonského symfonického orchestru Sergeje Kusevického, který jej také o rok později premiéroval. Patří k nejvíce hraným a nahrávaným orchestrálním skladbám 20. století. Mírně matoucí název Bartók vysvětluje tak, že jej zvolil kvůli sólistickému až virtuóznímu pojetí jednotlivých nástrojových skupin. A právě velká instrumentační i tematická pestrost a bohatost skladby zajišťují, že se u jejího poslechu nikdy ani chvíli nenudíme.

Nenechte si ujít

E3 Mladí sólisté II

Podruhé se zaposloucháme do umění mladých interpretů, kteří úspěšně prošli interpretační soutěží JFO pod taktovkou Roberta Kružíka.

17. 03. 2022
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 150 Kč

C4 Beethoven versus osud

Ta, ta, ta dá – už jen tato charakteristika bude většině posluchačů stačit, aby věděli, se kterým dílem mají tu čest. Pátá symfonie od Beethovena neboli Osudová.

07. 04. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

E4 ZUŠ Open (JFO dětem)

Na koncertě vedle sebe k pultům usednou žáci ZUŠ a členové orchestru JFO, k nimž se připojí špičkoví umělci – Ivo Kahánek, Terezie Vodička Kovalová, …

26. 05. 2022
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 200 Kč