17. 03. 2022
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 150 Kč

E3 Mladí sólisté II

Podruhé se zaposloucháme do umění mladých interpretů, kteří úspěšně prošli interpretační soutěží JFO. Pod taktovkou Roberta Kružíka se představí  Robin Červinek (baryton), Vojtěch Trubač (klavír) a Jan Nepodal (marimba).

 

Wolfgang Amadeus Mozart
Árie hraběte Almavivy z opery Figarova svatba K 492

Wolfgang Amadeus Mozart
Koncert pro klavír a orchestr č. 21 C dur K 467

Lukáš Sommer
Naděje (světová premiéra)

Emmanuel Séjourné
Koncert pro marimbu a smyčcový orchestr

 

Robin Červinek – baryton
Vojtěch Trubač – klavír
Jan Nepodal – marimba
Janáčkova filharmonie Ostrava
Robert Kružík – dirigent

 

Mozartova mravně nemravná opera Figarova svatba, se skvěle vykreslenými charaktery postav, patří mezi nejznámější díla tohoto geniálního umělce a mezi nejvíce hrané opery vůbec. V árii, která koncert zahájí, jsou exponována snad všechna pěvecko-technická úskalí celého partu. Také další dílo pochází z pokladnice Mozartových děl. Je to pro změnu jeden z jeho nejznámějších klavírních a taky posluchačsky nejoblíbenějších koncertů: Koncert pro klavír a orchestr č. 21.

Dokladem o plnění předsevzetí JFO uvádět více soudobých autorů je zařazení skladby Lukáše Sommera (1984). Dosud napsal více než 40 opusů, z nichž ve světové premiéře vyslechneme opus nazvaný Naděje. Vznik skladby iniciovala právě JFO.

Tvorba špičkového francouzského perkusionisty a skladatele Emmanuela Séjourného je rytmická, romantická, energická, inspirovaná jak západní klasickou tradicí, tak současnou populární kulturou. Koncert pro marimbu, v němž se mísí prvky romantismu a jazzu, je od doby svého vzniku v roce 2005 přední skladbou marimbového repertoáru. Jde o dílo, které klade extrémní důraz na muzikalitu sólisty.

Koncert probíhá za finanční podpory Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR.

    

Nenechte si ujít

A4 Magie Bohuslava Martinů

Kompozičně nejodvážnější dílo Martinů „Inkantace“ v podání Kahánka. Orchestr odehraje také Korngoldovo Mnoho povyků pro nic a Zemlinského Malou mořskou vílu.

24. 03. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

C4 Beethoven versus osud

Ta, ta, ta dá – už jen tato charakteristika bude většině posluchačů stačit, aby věděli, se kterým dílem mají tu čest. Pátá symfonie od Beethovena neboli Osudová.

07. 04. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

E4 ZUŠ Open (JFO dětem)

Na koncertě vedle sebe k pultům usednou žáci ZUŠ a členové orchestru JFO, k nimž se připojí špičkoví umělci – Ivo Kahánek, Terezie Vodička Kovalová, …

26. 05. 2022
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 200 Kč