fbpx

Janáčkova filharmonie OstravaK/Komorní cyklusK4 Duo Kněžíková – Vondráček

K4 Duo Kněžíková – Vondráček

04. 04. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 200 Kč

Sopranistku Kateřinu Kněžíkovou doprovodí rezidenční sólista Lukáš Vondráček. Zazní například jeden z nejznámějších a poprávu nejkrásnějších písňových cyklů Roberta Schumanna.

 

Robert Schumann
Láska a život ženy, písňový cyklus op. 42

Franz Schubert
Sonáta pro klavír A dur  D 664

Franz Liszt
Tři Petrarcovy sonety pro zpěv a klavír S 270

Ludwig van Beethoven
Sonáta pro klavír č. 27 e moll, op. 90

Richard Strauss
Osm básní z Posledních listů op.10, TrV 141 (výběr)

 

Kateřina Kněžíková – soprán
Lukáš Vondráček – klavír

 

Cyklus Láska a život ženy patří k nejznámějším a po právu nejkrásnějším písňovým cyklům Roberta Schumanna. Autor v něm zhudebnil básně Adalberta von Chamissa. Je tvořen osmi písněmi, popisujícími etapy ženské existence. 

Roky 1818 až 1822 bývají označovány za období Schubertovy tvůrčí krize, přesto na začátku tohoto období vznikla Sonáta A dur. Tato v současnosti často interpretovaná skladba je nejkratší ze všech Schubertových sonát – odtud její přízvisko Malá. 

Petrarcovy sonety si Franz Liszt oblíbil a zde zazní v té podobě, do které je původně autor koncipoval – tedy jako skladby pro zpěv s doprovodem klavíru. Tyto skladby jsou ovšem známější ve verzi pro sólový klavír.

Sonáta č. 27 e moll se tak trochu vymyká z Beethovenovy tradiční klavírní formy. Je pouze dvouvětá, velmi zpěvná, lyrická a tak trochu předurčuje Schubertův styl. Bezesporu se jedná o jednu z nejkrásnějších Beethovenových sonát.

Písňová tvorba Richarda Strausse je poměrně bohatá a z celkových 150 písní se pravidelně uvádí jen několik z nich. Osm písní op. 10 bylo inspirováno básnickou sbírkou Poslední listy rakouského básníka Hermanna von Gilma. Strauss je komponoval, když mu bylo jednadvacet let. Zajímavé je, že písně op. 10 byly původně určeny pro mužský hlas.

Nenechte si ujít

B4 Inspirace ptačím světem

Podtitul večera by mohl znít „ptačí koncert“. Jednu ze skladeb ozvláštní „ornitologickou“ taneční kreací sólista Karel Dohnal.

14. 04. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail

A5 Zpěv vzácných houslí

O Prvním houslovém koncertu Bohuslava Martinů říká jeho ostravský interpret Josef Špaček, že je technicky náročný, až „hraničně napsaný“.

28. 04. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail

B5 Stabat Mater

Dvořákovo oratorium Stabat Mater se po mimořádně úspěšné londýnské premiéře v roce 1883 doslova rozletělo do celého světa.

19. 05. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail