13. 05. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 230 Kč

K4 Smetanovo trio

Jeden z nejprestižnějších českých komorních souborů a skladby pro housle, violoncello a klavír – Bedřicha Smetany i Antonína Dvořáka. Smetanovo trio je dlouhá léta úspěšné nejen u nás, ale také v zahraničí.

 

Dmitrij Šostakovič
Klavírní trio č. 1

Josef Suk
Elegie op. 23

Antonín Dvořák
Klavírní trio č. 3 f moll op. 65

Bedřich Smetana
Klavírní trio g moll op. 15

 

Smetanovo trio:
Jitka Čechová – piano
Markéta Janoušková – housle
Jan Páleníček – violoncello
Jan Talich – housle

 

Klavírní trio g moll Bedřicha Smetany vzniklo v roce 1855 jako bezprostřední reakce na tragickou smrt čtyřleté dcery Bedřišky. Skladatel své dílo naplnil nejen bolestí, něhou a dramatickými momenty, ale také snahou o vyrovnání se s tragickou událostí. Franz Liszt skladbu ocenil hned po její premiéře, jinak ale bylo přijetí spíše rozpačité. Smetana proto v roce 1857 dílo revidoval a v současné době jej považujeme za jeden z pilířů jeho tvorby.

Těžké chvíle se nevyhnuly ani Antonínu Dvořákovi, který své Třetí klavírní trio zkomponoval po smrti své matky v roce 1883. Tehdy už patřil k mezinárodně uznávaným skladatelům a dílo se stalo jedním z vrcholů jeho komorní tvorby. V rozsáhlé kompozici, z níž doslova čiší inspirace Brahmsovými komorními skladbami, najdeme nepřeberné množství hudebních nálad a myšlenek. Program koncertu zazní v podání Smetanova tria, jednoho z nejprestižnějších českých komorních souborů, který dlouhá léta sklízí úspěchy doma i v zahraničí.

Koncert je součástí smetanovského operního cyklu Ostrava 2024, který probíhá ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským.

Nenechte si ujít

K1 Tiburtina Ensemble

Jedinečná barva zvuku, vřelost projevu a dramatická nápaditost charakterizují ženské uskupení Tiburtina Ensemble, které patří ke špičkám ve svém oboru. Večer doplní středověká mariánská poezie v podání herečky Ivany Uhlířové.

18. 12. 2023
19:00 hod.
Evangelický Kristův kostel, Ostrava
od 230 Kč

K2 Ostravské Versailles

Maďarský trumpetista Gábor Boldoczki upravil pro moderní trubku a křídlovku kompozice některých francouzských barokních skladatelů z doby vlády Ludvíka XV. Uvede je ve spolupráci s Janáčkovým komorním orchestrem.

 

 

 

26. 02. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 250 Kč

K3 Baeva & Kholodenko

Významná romantická díla 19. a 20. století – Schumanna, Schuberta, Strausse a Stravinského – zazní v podání jedné z nejvýraznějších houslistek současné generace Aleny Baevy a jejího manžela klavíristy Vadyma Kholodenka.

 

 

 

25. 03. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 250 Kč
Zobrazit detail