05. 01. 2023
19:00 hod.
Gong, Dolní Vítkovice
od 320 Kč

M2 Novoroční koncert

První koncert v novém roce bude patřit nejhranější kantátě a dodnes nepřekonané nejznámější skladbě Carla Orffa. Zazní Carmina Burana v celé své veselosti i hloubce středověkých písní.

Novoroční koncert probíhá pod záštitou primátora města Ostravy Ing. Tomáše Macury, MBA

 

Carl Orff
Carmina Burana

 

Veronika Rovná – soprán
Daniel Matoušek – tenor
Roman Hoza – baryton
Český filharmonický sbor Brno
Petr Fiala – sbormistr
Janáčkova filharmonie Ostrava
Vassily Sinaisky – dirigent

 

Dodnes nepřekonané Carminy Burany složil Carl Orff v polovině třicátých let minulého století. Stala se jednou z jeho nejznámějších skladeb a nejhranější kantátou vůbec. Napsal ji na motivy stejnojmenného souboru středověkých náboženských, satirických, milostných a pijáckých písní z 11.  až 13. století, které se našly v roce 1803 v klášteře Buranum. Hudba ze skladby Carmina Burana je natolik líbivá, že ji znají i zapřisáhlí odpůrci klasiky, protože některé části zaznívají ve filmech nebo v komerčních reklamách. Nejčastěji se hraje počáteční a závěrečná část O Fortuna, kterou v pop kultuře proslavila například upoutávka na film Excalibur z roku 1981.

Carl Orff se narodil v Mnichově v roce 1895 a zde i v roce 1982 zemřel. Od dětství hrál na klavír, později k němu přidal i varhany a violoncello. Podporoval hudební výchovu dětí a jsou po něm pojmenovány Orffovy nástroje, mezi něž patří rytmické bicí nástroje, melodické bicí nástroje a zobcové flétny.

Nenechte si ujít

A4 Wagner a jeho jediná symfonie

Wagner – tvůrce velkých epických tříhodinových oper se zde ukáže v poněkud jiném světle – zazní jeho jediná dokončená symfonie – Symfonie C dur.

02. 03. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 300 Kč

A5 Dvořákova Osmá

Antonína Dvořáka po premiéře Symfonie č. 8 v Londýně označili za „jediného z žijících skladatelů, který může být oprávněně nazýván Beethovenovým nástupcem“. Zazní také Prokofjev v podání Sergeie Babayana.

13. 04. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 300 Kč

M3 Závěrečný koncert

Závěr 69. koncertní sezóny Janáčkovy filharmonie bude patřit Osmé symfonii od Franze Schuberta a kantátě Dido Jana Nováka. Orchestr povede
dirigent Andrey Boreyko.

 

18. 05. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 320 Kč