22. 12. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč

M2 Vánoční koncert

Změna účinkujícího: místo Slávky Zámečníkové vystoupí Veronika Rovná

Česká mše vánoční, jedna z nejkrásnějších Mozartových kompozic a slavnostní Zelenkova skladba, která zaujala i jeho známějšího současníka J. S. Bacha, budou na programu vánočního koncertu. Janáčkovu filharmonii povede dirigent Václav Luks a doprovodí ji jeho soubor Collegium Vocale 1704.

 

Jan Dismas Zelenka
Magnificat D dur ZWV 108

Wolfgang Amadeus Mozart
Exsultate, jubilate KV 165

Jakub Jan Ryba
Česká mše vánoční „Hej mistře!“

 

Slávka Zámečníková – soprán
Veronika Rovná – soprán
Václava Krejčí Housková – alt
Václav Čížek – tenor
Roman Hoza – bas
Collegium Vocale 1704
Janáčkova filharmonie Ostrava

Václav Luks – dirigent

 

Český barokní skladatel Jan Dismas Zelenka prožil většinu svého života v Drážďanech, kde působil jako hráč na violon a dvorní skladatel saského kurfiřta a polského krále Augusta II. Silného.  Většinu Zelenkova skladatelského díla tvoří sakrální kompozice. Slavnostní skladba Magnificat D dur zaujala dokonce i Zelenkova slavnějšího současníka Johanna Sebastiana Bacha.

Exsultate, jubilate patří k nejkrásnějším a nejpopulárnějším Mozartovým kompozicím. Virtuózní sopránový part, který v závěrečném Alleluia přímo hýří koloraturami, napsal šestnáctiletý Mozart pro kontratenoristu Venanzia Rauzziniho.

Tentokrát se ho však ujme slovenská sopranistka a sólistka Vídeňské státní opery Slávka Zámečníková. Česká mše vánoční „Hej mistře!“ Jakuba Jana Ryby je již od 19. století symbolem českých Vánoc. Ryba toto dílo zkomponoval v roce 1796 pro kostelní kůr v Rožmitálu pod Třemšínem, odkud se rychle rozšířilo po Čechách i Moravě. Výrazně melodická hudba s folklorními motivy a půvabný, lidově naivní text o Kristově narození dílu dodnes zajišťují nehynoucí oblibu.

Nenechte si ujít

M3 Novoroční koncert II

Nový rok přivítá Janáčkova filharmonie nejpopulárnější českou operou, tuto pozici si od svého uvedení drží Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. Dále fragmenty z opery Julietta od Bohuslava Martinů a Novosvětskou symfonií od Antonína Dvořáka.

11. 01. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 450 Kč

M3 Novoroční koncert III

Vyprodáno, děkujeme!

Dopolední koncert pro veřejnost (na koncertě zazní Smetanova předehra k opeře Prodaná nevěsta a Dvořákova Novosvětská).

 

 

12. 01. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 450 Kč

P2 Colli hraje Schumanna II

Na jedné straně ostravský debut německého dirigenta Christopha Altstaedta, na druhé italský klavírista Federico Colli, který si ostravské publikum získal opakovaně. A s nimi koncert koncertů a zpověď duše, která dodnes okouzluje svou dramatičností a krásou.

19. 01. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč