06. 10. 2023 19:00 hod. |
Kino Vesmír |
od 400 Kč |
P1 Zahajovací koncert 70. sezóny II
Beethovenův Houslový koncert a Šostakovičova Devátá symfonie, k tomu houslista Vadim Gluzman a šéfdirigent JFO Vassily Sinaisky, které spojuje nejen dlouhodobé profesní, ale také přátelské pouto. Gluzman navíc Beethovenův koncert doplní moderně pojatými kadencemi z pera Alfreda Schnittkeho.
Ludwig van Beethoven
Koncert pro housle a orchestr D dur op. 61
Dmitrij Šostakovič
Symfonie č. 9 op. 70
Vadim Gluzman – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Vassily Sinaisky – šéfdirigent JFO
Houslistu Vadima Gluzmana pojí s šéfdirigentem JFO Vassilym Sinaiským nejen profesní, ale také dlouholeté přátelské pouto. Oba interpreti teď spojí své síly při provedení Houslového koncertu Ludwiga van Beethovena. Skladba ze samého počátku 19. století sice ještě vyvěrá z klasicistního prostředí, svými proporcemi a postavením orchestru téměř naroveň sólistovi už ale přináší lehký závan romantismu. Vadim Gluzman navíc Beethovenův koncert doplní netradičními, moderně pojatými kadencemi z pera Alfreda Schnittkeho.
Byl to právě Beethoven, kdo proměnil devítku v téměř magické číslo. Alespoň pro hudební symfoniky. Každý skladatel, který se pustil do psaní své deváté symfonie, narazil na mnohdy až přehnaná očekávání publika. Pro Dmitrije Šostakoviče představovala Devátá symfonie obzvláště těžké břemeno. Když v roce 1945 začal dílo komponovat, velká očekávání měl i tehdejší sovětský režim. Po dvou Šostakovičových válečných symfoniích čekal majestátní, vokálně orchestrální dílo velebící Stalina a vítězství Rudé armády. Dílo, které by se stalo sovětskou národní „ódou“. Dočkal se ale neoklasické a mozartovsky radostné symfonie. Popuzení představitelé režimu dílo na Stalinův rozkaz brzy zakázali a na koncertní pódia se vrátilo až o řadu let později.
Nenechte si ujít
P2 Colli hraje Schumanna II
Na jedné straně ostravský debut německého dirigenta Christopha Altstaedta, na druhé italský klavírista Federico Colli, který si ostravské publikum získal opakovaně. A s nimi koncert koncertů a zpověď duše, která dodnes okouzluje svou dramatičností a krásou.
19. 01. 2024 19:00 hod. |
Kino Vesmír |
od 400 Kč |
P3 Čajkovského Klavírní koncert II
Mladá americká klavíristka Claire Huangci se představí v Druhém klavírním koncertu P. I. Čajkovského. Na svém kontě má vítězství v prestižních mezinárodních soutěžích, hostuje na nejvýznamnějších pódiích. Na programu bude i skladba Bély Bartóka, která zazněla v Kubrickově Osvícení.
22. 03. 2024 19:00 hod. |
Kino Vesmír |
od 400 Kč |
P4 Závěrečný koncert 70. sezóny II
Brahmsův Druhý klavírní koncert a Dvořákův Zlatý kolovrat v programu závěrečného koncertu JFO, kterou naposledy jako šéfdirigent povede Vassily Sinaisky. Sólistou v Brahmsově skladbě bude uznávaný izraelský pianista Boris Giltburg, se kterým šéfdirigent Sinaisky spolupracuje dlouhodobě.
03. 05. 2024 19:00 hod. |
Kino Vesmír |
od 400 Kč |