Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyP1 Zahajovací koncert II

20. 09. 2024
19:00 hod.
90 minut
168 volných míst
od 430 Kč

P1 Zahajovací koncert II

Klavírista Denis Kozhukhin se představí poprvé po boku JFO. Společně pod vedením dirigenta Lawrence Fostera provedou Beethovenův Čtvrtý klavírní koncert. V druhé půli večera zazní Brahmsova Čtvrtá symfonie.

 

Ludwig van Beethoven
Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur op. 58

Johannes Brahms
Symfonie č. 4 e moll op. 98

 

Denis Kozhukhin – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Lawrence Foster – dirigent

 

S mimořádným uměním klavíristy Denise Kozhukhina mělo publikum JFO možnost se seznámit již při jeho ostravském recitálu před několika lety. Na zahajovacím koncertu 71. sezóny se tento uznávaný umělec, vítěz prestižní mezinárodní klavírní soutěže v Leedsu a Soutěže královny Alžběty v Bruselu, poprvé představí po boku JFO. Společně uvedou Čtvrtý klavírní koncert Ludwiga van Beethovena, který slavný romantický klavírní virtuos a skladatel Robert Schumann označil za vůbec nejvýznamnější Beethovenův koncert. V díle z let 1805–1806 poprvé zaznívá zcela naplno osobitý Beethovenův hudební jazyk, který předznamenává dramatický a heroický hudební výraz slavné „Osudové“.

Ve své poslední Čtvrté symfonii z let 1884–1885 rakouský skladatel Johannes Brahms složil poctu Johannu Sebastianu Bachovi a Giovannimu Pierluigimu da Palestrina. Finále symfonie je zvláště působivé pro svou dramatickou intenzitu a vrcholný závěr, což tuto skladbu činí jedním z vrcholů jeho symfonické tvorby.

Uznávaný americký dirigent Lawrence Foster, dlouholetý hudební ředitel Opéra de Marseille a do roku 2023 také šéfdirigent Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu s JFO úspěšně vystoupil v minulé sezóně. Je znám svými vzrušujícími výkony a má za sebou bohatou kariéru v USA, Evropě a Asii.

Nenechte si ujít

P2 Debussyho Moře II

Koncert bude naplněn hudbou mistrů francouzského hudebního impresionismu Clauda Debussyho a Maurice Ravela. Jako sólista vystoupí mladý kazašský klavírista Alim Beisembayev, vítěz prestižní Mezinárodní soutěže v Leedsu.

31. 01. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

P3 Stravinského Pták ohnivák II

Bartókův Druhý houslový koncert zazní v podání světově vyhledávaného a oceňovaného houslisty Ilyi Gringoltse. Orchestr JFO pod taktovkou Andreye Boreyka zahraje také Stravinského hudební ztvárnění Ptáka Ohniváka.

21. 02. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

P4 Závěrečný koncert II

Japonsko-kanadská houslistka Karen Gomyo společně s JFO provede Koncert pro housle a orchestr Antonína Dvořáka – perlu české houslové literatury.

23. 05. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail