Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyP4 Závěrečný koncert II

23. 05. 2025
19:00 hod.
90 minut
174 volných míst
od 430 Kč

P4 Závěrečný koncert II

Japonsko-kanadská houslistka Karen Gomyo společně s JFO provede Koncert pro housle a orchestr Antonína Dvořáka – perlu české houslové literatury.

 

Antonín Dvořák
Koncert pro housle a orchestr a moll op. 53

John Adams
The Chairman Dances (Předsedovy tance), foxtrot pro orchestr

Zoltán Kodály
Tance z Galanty

 

Karen Gomyo – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Gilbert Varga – dirigent

 

Koncert pro housle a orchestr Antonína Dvořáka je perlou české houslové literatury. Do jeho hudební podoby významně zasáhl jeden z nejvýznačnějších houslových virtuosů druhé poloviny 19. století Joseph Joachim, s nímž se Dvořák seznámil prostřednictvím Johannesa Brahmse. Japonsko-kanadská houslistka Karen Gomyo, která dílo společně s JFO provede, je vyhledávanou sólistkou, jež pravidelně spolupracuje s předními světovými orchestry.

Skladatel John Adams je jednou z ikon současné americké hudební kultury a významný představitel tzv. hudebního minimalismu. Orchestrální foxtrot Předseda tančí vznikl v roce 1985 v Číně a podle Adamse představuje reakci – čistě hudební – na neodolatelný obraz mladičkého Maa Ce-tunga tančícího foxtrot se svou milenkou Ťiang Čching, bývalou královnou čínských béčkových filmů a budoucí madam Mao, která byla myslí i duší čínské kulturní revoluce.

Ve tvorbě maďarského skladatele Zoltána Kodálye se spájí dědictví západoevropské hudby s vlivy živelné maďarské lidové hudby. Tance z Galanty z roku 1933 jsou skladatelovou vzpomínkou na dětství, které v tomto slovenském městě prožil. Lidová hudba místního regionu společně s tématy převzatými ze starobylé sbírky maďarských tanců publikované roku 1800 se staly základem orchestrálního pásma sedmi tanců, které vrcholí závěrečným čardášem.

Nenechte si ujít

C4 Když hudba rozvíjí

Hudba je tím nejlepším učitelem, který v nás rozvíjí jen to nejlepší – ctnosti, jako je vytrvalost, věrnost, trpělivost, nesobeckost a mnoho dalších. Po tomto koncertě budete odcházet jako skuteční rytíři řádu Janáčkovy filharmonie Ostrava.

15. 05. 2025
18:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

B4 Závěrečný koncert

Japonsko-kanadská houslistka Karen Gomyo společně s JFO provede Koncert pro housle a orchestr Antonína Dvořáka – perlu české houslové literatury.

22. 05. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

E4 Mladí sólisté III

29. 05. 2025
18:00 hod.
od 200 Kč
Zobrazit detail