07. 10. 2024
19:00 hod.
90 minut
222 volných míst
od 300 Kč

R1 Federico Colli

Rezidenční sólista JFO Federico Colli si získal celosvětové uznání díky své nekonvenční interpretaci a promyšlenému přístupu k hudební tvorbě, ale také díky průzračnosti klavírní hry a vytříbenému hudebnímu cítění.  Na svém ostravském recitálu zahraje skladby Ligetiho, Couperina a Mozarta.

 

György Ligeti
Musica ricercata

François Couperin
Vybrané skladby

Wolfgang Amadeus Mozart
Adagio h moll KV 540

Wolfgang Amadeus Mozart
Variace C dur na píseň „Ah, vous dirai-je, Maman“ KV 265

Wolfgang Amadeus Mozart
Sonáta pro klavír č. 11 A dur KV 331 „alla Turca“

 

Federico Colli – klavír

 

Rezidenční sólista JFO Federico Colli si získal celosvětové uznání nejen díky své nekonvenční interpretaci a promyšlenému přístupu k hudební tvorbě, ale také díky průzračnosti klavírní hry a vytříbenému hudebnímu cítění. Jeho ostravský recitál zahájí Musica ricercata maďarského skladatele Györgyho Ligetiho. Tato jedenáctidílná klavírní suita vznikla v letech 1951–1953 v Budapešti a vzhledem k době a místu vzniku představuje pozoruhodně experimentální dílo. Její první část je postavena pouze na rytmických obměnách jediného tónu a každá další část přidává tón navíc, takže v poslední části se může rozvinout polyfonní ricercar.

Francouzský barokní skladatel François Couperin působil jako dvorní varhaník ve versaillské kapli Ludvíka XIV. Na koncertě zazní výběr z jeho více než 230 kompozic pro cembalo, komponovaných často ve formě barokních tanců nebo drobných programních skladbiček.

Barokní hudba nesporně ovlivnila také Wolfganga Amadea Mozarta, což dosvědčuje například Adagio pro klavír z roku 1788. O deset let dříve při své koncertní cestě do Paříže zkomponoval dvanáct variací na známou melodii francouzského dětského říkadla „Ah, vous dirai-je, Maman“. Dílko dokazuje, že i pod prostinkým zevnějškem lze odkrýt nečekanou hloubku. V Paříži v roce 1778 vznikla pravděpodobně také Klavírní sonáta A dur s Rondem „alla Turca“. Ta si získala nesmrtelnou popularitu zejména díky finále, které imituje hlučnou pochodovou hudbu tureckých janičářů.

Nenechte si ujít

R2 Yeol Eum Son

Umění jihokorejské klavíristky Yeol Eum Son se vyznačuje vytříbenou interpretací, krystalickým úhozem a všestranným, strhujícím projevem. Její recitálové vystoupení přinese průřez virtuózními klavírními kompozicemi 19. století.

02. 12. 2024
19:00 hod.
od 300 Kč
Zobrazit detail

R3 Mao Fujita

Teprve šestadvacetiletý japonský pianista Mao Fujita, držitel 2. ceny z Mezinárodní Čajkovského soutěže v Moskvě v roce 2019, na svém recitálu zahraje mimo jiné Skrjabinovy preludia a Beethovenových 32 variací na vlastní téma.

20. 01. 2025
19:00 hod.
od 300 Kč
Zobrazit detail

R4 Yulianna Avdeeva

Ruská pianistka Yulianna Avdeeva si získala světové uznání, když v roce 2010 získala první cenu na Chopinově soutěži ve Varšavě. Stala se tak teprve čtvrtou ženou na světě, které se to podařilo. Na programu ostravského recitálu bude 24 preludií a fug Dmitrije Šostakoviče.

17. 03. 2025
19:00 hod.
od 300 Kč
Zobrazit detail