fbpx


R1 Lapšanského klavírní umění

Program koncertu

 

Zdeněk Fibich
Nálady, dojmy, upomínky op. 41 (výběr)

Johannes Brahms
Intermezzo b moll op. 117 č. 2

Johannes Brahms
Intermezzo es moll op. 118 č. 6

Leoš Janáček
Sonáta 1. X. 1905 (Z ulice)

Eugen Suchoň
Malá suita s passacagliou pro klavír op. 3 ESD 48a

Isaac Albéniz
Španělská suita op. 47 (výběr)

Isaac Albéniz
Iberia (výběr)

 

Marian Lapšanský – klavír

 

Brahmsovy klavírní opusy s čísly 116-119 jsou zamyšlené, rezignované, melancholické skladby, kterými se autor vyrovnaně loučí s tvorbou i životem. Nálady, dojmy a upomínky Zdeňka Fibicha jsou pak podrobným hudebním deníkem inspirovaným skladatelovou pozdní láskou k mladičké Anežce Schulzové. Vznik Janáčkovy Sonáty 1. X. 1905 podnítila tragická událost: při demonstraci za vznik české univerzity v Brně byl ubodán mladý dělník. Jedná se o jedno z nejdůležitějších děl české klavírní literatury vůbec. Druhá půle koncertu se pak ponese spíše v tanečně zábavnější poloze. Formát Malé suity s passacagliou Eugena Suchoně vychází z požadavků, které na své žáky kladl Vítězslav Novák; skladba z jeho mladých let dodnes patří k Suchoňovým nejhranějším. Hudební produkci přelomu 19. a 20. století obohatily exotické inspirace z oblasti Pyrenejí, které ovlivnily i tvorbu Isaaca Albénize.

Jako první se se svým recitálem v 66. sezóně představí vynikající slovenský pianista Marian Lapšanský, který je zároveň generálním ředitelem Slovenské filharmonie, dlouholetým pedagogem a organizátorem mnoha kulturních akcí na Slovensku. Než se definitivně rozhodl pro klavír, hrál i na housle. „Housle mi šly lépe než klavír, ale s klavírem jsem si mohl více vyhrát. A protože jsem se nedokázal vzdát všestrannosti klavíru a na oba nástroje jsem pak už neměl čas, vyhrál klavír,“ říká Lapšanský.

Nenechte si ujít

B2 Vondráček hraje Prokofjeva

Koncert pro klavír a orchestr č. 3 C dur, jehož premiéra se konala 16. prosince 1921 v Chicagu, považoval Sergej Prokofjev za jednu ze svých nejlepších skladeb, často ho hrával a i dnes se skladba těší velké popularitě.

21. 11. 2019
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč

K2 Colli a La Scala String Quartet

Do Ostravy se vrací Ital Federico Colli, ke spolupráci si přizval La Scala String Quartet, soubor složený z hráčů orchestru slavného operního domu.

25. 11. 2019
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 150 Kč

R2 Klavírní fantazie

Ruský klavírista Alexei Volodin, kterému se říká mistr Steinwaye, si pro ostravský recitál vybral fantazijní kousky předních světových skladatelů.

09. 12. 2019
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 180 Kč