16. 10. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 260 Kč

R1 Matyáš Novák

Mladý český pianista Matyáš Novák v sólovém recitálu, do kterého zařadil klavírní kompozice Bedřicha Smetany a Josefa Suka. Představí také vlastní virtuózní úpravu světově proslulé symfonické básně Vltava.

 

Bedřich Smetana
České tance, II. kniha op. 21, JB 1:114

Josef Suk
Klavírní kusy op. 7

Bedřich Smetana (arr. Matyáš Novák)
Má vlast JB 1:112, II. Vltava

 

Matyáš Novák – klavír

 

Mladý český pianista Matyáš Novák se po úspěšném vystoupení s Janáčkovou filharmonií v Beethovenově Císařském koncertu v roce 2020 tentokrát představí publiku v sólovém recitálu, do kterého zařadil klavírní kompozice Bedřicha Smetany a Josefa Suka.

Ve druhé řadě Českých tanců se Bedřich Smetana pokusil vytvořit jakýsi protipól Dvořákových Slovanských tanců. Smetana sáhl po konkrétních českých tancích a nápěvech ze sbírky Prostonárodních písní a říkadel Karla Jaromíra Erbena, které doplnil některými starodávnými lidovými tanci. Tak vznikl desetidílný cyklus, který se díky Smetanově bravurní klavírní stylizaci stal efektním a oblíbeným číslem klavírních recitálů.

Do cyklu šesti Klavírních skladeb shrnul Josef Suk své rané klavírní kusy z let 1892 a 1893. Půvabné klavírní drobnosti mladého skladatele odrážejí vlivy Dvořáka, Griega i Čajkovského. Úvodní část celého cyklu nazvaná Píseň lásky dosáhla popularity srovnatelné snad jen s Dvořákovou Humoreskou nebo Fibichovým Poemem.

Smetanova symfonická báseň Vltava se hned po své premiéře stala předmětem klavírních transkripcí. Sám skladatel ji napsal pro čtyřruční klavír, dvouruční klavírní verzi později vytvořil Jindřich Kàan z Albéstů. Matyáš Novák ve svém ostravském recitálu představí vlastní virtuózní úpravu tohoto světově proslulého Smetanova díla.

Nenechte si ujít

B1 Šostakovičův Violoncellový koncert

Talentovaný britský dirigent nastupující generace Alpesh Chauhan spojí síly s violoncellovým virtuosem světového formátu Johannesem Moserem a nabídnou skladby 19. a 20. století – Mendelssohna-Bartholdyho, Šostakoviče i Čajkovského.

09. 11. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč

R2 Olga Kern

Rachmaninovy skladby vyžadují hbité prsty, sílu a výdrž. Průřez jeho klavírním dílem nabídne jedna z nejvýraznějších světových pianistek své generace. Olga Kern si získala celosvětovou přízeň publika i odborníků nejen svou výjimečnou technikou.

13. 11. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 300 Kč

K1 Tiburtina Ensemble

Jedinečná barva zvuku, vřelost projevu a dramatická nápaditost charakterizují ženské uskupení Tiburtina Ensemble, které patří ke špičkám ve svém oboru. Večer doplní středověká mariánská poezie v podání herečky Ivany Uhlířové.

18. 12. 2023
19:00 hod.
Evangelický Kristův kostel, Ostrava
od 230 Kč
Zobrazit detail