13. 11. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 300 Kč

R2 Olga Kern

Rachmaninovy skladby vyžadují hbité prsty, sílu a výdrž. Průřez jeho klavírním dílem nabídne jedna z nejvýraznějších světových pianistek své generace. Olga Kern si získala celosvětovou přízeň publika i odborníků nejen svou výjimečnou technikou.

 

Sergej Rachmaninov
Tři etudy z Études tableaux op. 33 a Études tableaux op. 39

Sergej Rachmaninov
Pět preludií z Pěti fantastických kusů op. 3, Deseti preludií pro klavír op. 23 a Třinácti preludií pro klavír op. 32

Sergej Rachmaninov
Sonáta pro klavír č. 2 b moll op. 36 (druhá redakce 1931)

Sergej Rachmaninov
Presto e moll č. 4 ze Šesti hudebních momentů op. 16

Sergej Rachmaninov
Sedm salónních kusů pro klavír op. 10 č. 3 Barkarola

Sergej Rachmaninov
Pět fantastických kusů pro klavír op. 3 č. 4 Pulcinella

Sergej Rachmaninov
Variace na Corelliho téma op. 42

Sergej Rachmaninov
Tři transkripce (Musorgskij, Rachmaninov, Kreisler)

Sergej Rachmaninov
Polka de W. R.

 

Olga Kern – klavír

 

Recitál Olgy Kern, jedné z nejvýraznějších světových pianistek své generace, nabídne průřez klavírním dílem Sergeje Rachmaninova, od jehož narození v roce 2023 uplynulo sto padesát let. Původem ruská klavíristka žije řadu let v USA, kde působí jako pedagožka na prestižní hudební škole v newyorském Manhattanu.

Monumentální klavírní tvorba Sergeje Rachmaninova vznikala paralelně s jeho další kompoziční činností a také s úspěšnou mezinárodní kariérou klavírního virtuosa. Drtivou většinu svých klavírních děl napsal Rachmaninov v Rusku, tedy v době před svou emigrací do USA v roce 1917. Od raných klavírních kompozic z poslední dekády 19. století až po Druhou klavírní sonátu nebo zralé cykly Preludií a Etud – Obrazů vytříbil skladatel svůj pozdně romantický klavírní styl, který vyniká mohutnými gesty a melancholicky laděnou lyrikou. Rachmaninova hudba vyžaduje od interpretů sílu, výdrž i hbitost prstů. Skladatelská činnost musela postupně ustoupit Rachmaninovovu naplněnému koncertnímu diáři. Na počátku 30. let minulého století už vytvořil pro klavír pouze Variace na Corelliho téma a virtuózní transkripce děl známých skladatelů od Bacha po Kreislera.

Nenechte si ujít

A2 Sto let Ligetiho

Jednou z největších osobností západoevropské hudební avantgardy druhé poloviny minulého století je maďarský skladatel György Ligeti. Letos uplynulo od jeho narození už sto let. Na koncertě zazní nejen Ligetiho skladby, ale také skladby autorů, z jejichž odkazu ve své tvorbě vycházel.

14. 12. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč
Zobrazit detail

K1 Tiburtina Ensemble

Jedinečná barva zvuku, vřelost projevu a dramatická nápaditost charakterizují ženské uskupení Tiburtina Ensemble, které patří ke špičkám ve svém oboru. Večer doplní středověká mariánská poezie v podání herečky Ivany Uhlířové.

18. 12. 2023
19:00 hod.
Evangelický Kristův kostel, Ostrava
od 230 Kč
Zobrazit detail

R3 Jan Lisiecki

Špičkový kanadský klavírista Jan Lisiecki zaměří ve svém recitálu pozornost na preludia od baroka až po moderní hudbu, která jim dala nový obsah i výraz. Ve svých 27 letech bývá hostem na těch nejvýznamnějších světových pódiích.

22. 01. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 300 Kč
Zobrazit detail