fbpx


R3 Aimard – hudební vizionář

Změna programu:

Jan Pieterszoon Sweelinck
Fantazie d3 – à4: Echo SwWV 260

George Benjamin
Shadowlines

Alban Berg
Klavírní sonáta op. 1

Ludwig van Beethoven
Sonáta pro klavír č. 29 B dur op. 106 (Grosse Sonate für das Hammerklavier)

 

Pierre Laurent Aimard – klavír

 

Jan Pieterszoon Sweelinck byl holandský skladatel, varhaník a pedagog, jehož dílo je rozkročeno mezi renesancí a barokem. Byl přezdíván Orfeem z Amsterdamu a zástupci města často přiváděli do kostela Oude Kerk důležité návštěvy, aby si zde vyposlechly jeho proslulé improvizace. Více než 70 jeho děl pro klávesové nástroje přežilo a poprvé v historii JFO se tyto skladby objeví na jejím pódiu. Následovat bude hudba příslušníka Druhé vídeňské školy a žáka, obdivovatele a později přítele Arnolda Schoenberga –  Albana Berga, hudebně nejpřívětivějšího autora ze členů této skladatelské školy. Beethovenova Sonáta č. 29 si vysloužila hned několik superlativů. Ve své době byla nejradikálnější a nejmodernější a dodneška je považována za jedno z nejnáročnějších sólových klavírních děl. Poprvé ji provedl Ferenc Liszt v roce 1836 v Paříži.

Nenechte si ujít

A3 Grandiózní Prokofjev

Bartókův mistrovský kus plný virtuózních efektů je určen pro prvotřídního houslistu, jímž Alena Baeva, vítězka soutěží v Moskvě, Varšavě a Sendai, nepochybně je.

30. 01. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč

K3 Belfiato Quintet

Perfektní zvládnutí nástrojů, tvořivost, čirá radost ze hry, to jsou atributy, kterými si pětice přátel získává publikum doma i v zahraničí.

17. 02. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 150 Kč

B3 Mahlerova Tragická

Skladba je jedním z Mahlerových nejsubjektivnějších děl, je exaltovaná, expresivní. Autor v ní využívá i nezvyklé nástroje – kravské zvonce nebo kladivo. 

20. 02. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč