R3 Aimard – hudební vizionář

Program koncertu

Recenze

Jan Pieterszoon Sweelinck
Fantasia Cromatica

George Benjamin
Shadowlines

Alban Berg
Klavírní sonáta op. 1

Ludwig van Beethoven
Sonáta pro klavír č. 29 B dur op. 106 (Grosse Sonate für das Hammerklavier)

 

Pierre Laurent Aimard – klavír

 

Jan Pieterszoon Sweelinck byl holandský skladatel, varhaník a pedagog, jehož dílo je rozkročeno mezi renesancí a barokem. Byl přezdíván Orfeem z Amsterdamu a zástupci města často přiváděli do kostela Oude Kerk důležité návštěvy, aby si zde vyposlechly jeho proslulé improvizace. Více než 70 jeho děl pro klávesové nástroje přežilo a poprvé v historii JFO se tyto skladby objeví na jejím pódiu. Následovat bude hudba příslušníka Druhé vídeňské školy a žáka, obdivovatele a později přítele Arnolda Schoenberga –  Albana Berga, hudebně nejpřívětivějšího autora ze členů této skladatelské školy. Beethovenova Sonáta č. 29 si vysloužila hned několik superlativů. Ve své době byla nejradikálnější a nejmodernější a dodneška je považována za jedno z nejnáročnějších sólových klavírních děl. Poprvé ji provedl Ferenc Liszt v roce 1836 v Paříži.

Nenechte si ujít

A3 Grandiózní Prokofjev

Bartókův mistrovský kus plný virtuózních efektů je určen pro prvotřídního houslistu, jímž Alena Baeva, vítězka soutěží v Moskvě, Varšavě a Sendai, nepochybně je.

30. 01. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč

K3 Belfiato Quintet

Perfektní zvládnutí nástrojů, tvořivost, čirá radost ze hry, to jsou atributy, kterými si pětice přátel tvořících komorní soubor Belfiato Quintet získává publikum doma i v zahraničí.

17. 02. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 150 Kč
Zobrazit detail

B3 Mahlerova Tragická

Šestá symfonie (Tragická) je jedním z Mahlerových nejsubjektivnějších děl, je exaltovaná, expresivní. Autor v ní využívá i nezvyklé nástroje – kravské zvonce nebo kladivo. 

20. 02. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč