22. 05. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 230 Kč

R4 Duo Vondráček – Colli

Špičkoví hudebníci se seznámili v Ostravě a při jednom večeru na Stodolní se domluvili, že si zahrají společně a vůbec poprvé vystoupí v klavírním duu. Na programu je Mozart, Rachmaninov a Šostakovič.

 

Wolfgang Amadeus Mozart
Andante a pět variací pro klavír na čtyři ruce G dur KV 501

Wolfgang Amadeus Mozart
Sonáta D dur pro dva klavíry KV 448

Sergej Rachmaninov
Suita č. 1 pro dva klavíry op. 5

Dmitrij Šostakovič
Concertino pro dva klavíry

 

Lukáš Vondráček – klavír
Federico Colli – klavír

 

Závěrečný klavírní recitál představí skladby pro dva klavíry či čtyřruční kompozice v exkluzivním podání klavíristů Lukáše Vondráčka a Federica Colliho. Špičkoví hudebníci se seznámili v Ostravě a při jednom večeru ve Stodolní se domluvili, že si zahrají společně a vůbec poprvé vystoupí v klavírním duu.

Ze skladeb zazní Mozartovo dílo Andante a pět variací pro klavír na čtyři ruce, které geniální skladatel údajně zkomponoval za jediný den. Od stejného autora je připravena Sonáta D dur pro dva klavíry.

Sergej Rachmaninov věnoval svoji Suitu č. 1 pro dva klavíry Čajkovskému, který patřil k jeho velkým příznivcům. Premiéra skladby zazněla v roce 1893 v Moskvě a provedl ji sám Rachmaninov s Pavlem Pabstem. Čajkovskij se představení nezúčastnil, protože měsíc předtím zemřel.

Dmitrij Šostakovič zkomponoval Concertino pro dva klavíry v prosinci 1953 pro svého šestnáctiletého syna Maxima. Ten skladbu premiéroval o téměř rok později na Moskevské státní konzervatoři P. I. Čajkovského spolu s Allou Maloletkovou.

Nenechte si ujít

G4 Hudba ve filmu 2

Filmová hudba je pro vyznění díla prý stejně zásadní jako jeho obrazová část. Chuei Iwasaki, dirigent původem z Japonska, představí spolu s orchestrem hudbu z hollywoodských trháků i méně známých snímků.

15. 03. 2023
18:00 hod.
Gong, Dolní Vítkovice
od 800 Kč
Zobrazit detail

B4 Jarní koncert

Brahmsův Dvojkoncert pro housle a violoncello je psaný právě pro tyto dva nástroje. Koncert představí houslistku A. Conunovou a violoncellistu I. Vardaiho. V závěru večera zazní také Schumannova první symfonie.

30. 03. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 300 Kč
Zobrazit detail

R3 Zee Zee

Zee Zee je mladá vycházející čínská hvězda, která zahraje klavírní skladby Richarda Wagnera, Arnolda Schönberga, Maurice Ravela a Franze Liszta.

17. 04. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 230 Kč
Zobrazit detail