Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyR4 Osudoví skladatelé Paula Lewise

R4 Osudoví skladatelé Paula Lewise

Koncert zrušen bez náhrady – vstupenky je možné vrátit do konce srpna

Franz Schubert
Klavírní sonáta G dur č. 18 D894

Ludwig van Beethoven
33 variací na Diabelliho valčík op. 120

 

Paul Lewis – klavír

 

Franz Schubert složil Sonátu č. 18, která trvá téměř 40 minut, v říjnu 1826. Skladatel zkomponoval celkem 20 sonát, které obsahují nepřeberné množství hudebních nápadů, jsou formálně dokonalé, přesto však velmi náročné na interpretaci. Patrně největší melodik v nich posluchači nabízí průzračnou, konejšivou, často velmi pozitivní hudbu. Ta, kterou dnes vyslechneme, je poslední ze sonát publikovaných ještě za skladatelova života. Vyšla ve Vídni v dubnu 1827 a vydavatel nelogicky označil první část za fantazii. Schubert v tomto díle opouští novátorské postupy a opět používá klasické prostředky.
To, že jsou Variace na Diabelliho valčík Ludwiga van Beethovena vskutku mistrovským dílem pro sólový klavír, je známá skutečnost. Méně známá je však okolnost, že se autor při komponování dobře bavil. Zapomeňte na klišé o zasmušilém starém Beethovenovi, jeho variace lze považovat za jeden velký a velmi rafinovaný hudební vtip.

Brit Paul Lewis – špičkový interpret především Schuberta a Beethovena, zbožňovaný kritiky i posluchači, jehož umění jsme mohli v Ostravě obdivovat před několika lety na Janáčkově máji v Brahmsově Prvním klavírním koncertu.

Nenechte si ujít

A4 Šostakovičova Leningradská

Koncert zrušen bez náhrady – vstupenky je možné vrátit do konce srpna
„Nenamítám nic proti tomu, že se Sedmá symfonie nazývá Leningradská. Ale nejde v ní o blokádu. Jde o Leningrad, který zničil Stalin. A Hitler mu zasadil poslední ránu,“ říká o díle autor. 

15. 05. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč
Zobrazit detail

C4 Ruská národní hudba

Koncert je zrušen – vstupenky je možné vrátit do konce srpna

Ze západoevropské hudby převzali ruští skladatelé tvořící skupinu nazývanou Mocná hrstka jen to nejnutnější a rozhodli se vycházet především z lidové hudby Kyjevské Rusi a tvorby svých předchůdců.

16. 04. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč

B5 Inspirace ptačím světem

Koncert je zrušen – vstupenky je možné vrátit do konce srpna

Na úvod zazní nejznámější skladba nedávno zesnulého finského skladatele Eunojuhaniho Rautavaary Cantus arcticus z roku 1972, do níž autor zakomponoval i nahrávku ptačího zpěvu.

23. 04. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč