Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyJFO v Británii! Novosvětská poprvé na turné v Guildfordu, velkolepý Valentýn v Bristolu

JFO v Británii! Novosvětská poprvé na turné v Guildfordu, velkolepý Valentýn v Bristolu

16. 2. 26

(Převzato z webu Magazínu Patriot)

Po fantastickém večeru v birminghamské Symphony Hall, kde si naši filharmonici doslova užívali výjimečnou akustiku, jsme se hned brzy ráno vydali dál. Čekal nás Guildford – malebné město v hrabství Surrey, na západ od Londýna.

 

Moderní G Live, otevřený v roce 2011, pojme zhruba tisícovku posluchačů. Atmosféra byla od prvních tónů velmi vřelá. Je fascinující, jak rychle se orchestr musí adaptovat – jiný sál, jiná akustika, jiná energie publika. A na všechno se musí orchestr připravit jen během jediné zkoušky před koncertem.

Janáčkova Předehra a Pantomima z Příhod lišky Bystroušky otevřely večer s typickou barevností a hravostí. Poprvé se na turné představila houslistka Chloë Hanslip, která s námi provedla Bruchův Houslový koncert – dílo, které publikum miluje a které pokaždé rozzáří sál jiným způsobem. Na závěr si orchestr poprvé na turné zahrál Dvořákovu Novosvětskou.

 

Zatímco členové orchestru ladí každý tón na pódiu, v zákulisí to šlape také na plné obrátky. Manažer orchestru, technik a marketingový tým se starají o hladký průběh celého turné. Neméně důležité je zachytit atmosféru koncertů a předat ji našemu publiku doma v Ostravě.

„Za každým krátkým videem je mnohem víc práce, než se může zdát. Čekáte na správný moment, pak přichází stříhání a editace. Někdy si při úpravách 20 sekund skladby pustíte třeba i stokrát,“ říká naše social media manažerka Martina Doležalová. „Pak se není co divit, že si u nás v kanceláři běžně broukáme Janáčka nebo Šostakoviče. A na tomhle turné? Jednoznačně Novosvětskou. Ta se vám prostě vryje pod kůži,” doplnila.

 

Valentýn ve znamení vyprodaného sálu

Valentýnský večer jsme strávili v Bristol Beacon – nádherně zrekonstruované hale, která nás okouzlila svou architekturou i energií. Hráli jsme pro téměř 1 700 posluchačů a sál byl prakticky vyprodán. Na bristolském pódiu se k nám opět připojila houslistka Jennifer Pike a publiku jsme se představili se stejným programem jako v Guildfordu.

A protože byl Valentýn, rozhodli jsme se zachytit i něco trošku osobnějšího. Na turné je s námi totiž několik našich filharmonických párů, a tak jsme je s jejich svolením představili na našich sociálních sítích. Jana a Pavel Chomoučtí sedí bok po boku ve skupině lesních rohů. Hanouskovi se naopak „potkávají“ ve skupině violoncell. Daniela Buchalová z druhých houslí může svému muži Romanovi do skupiny trubek alespoň zamávat. A Jakuba a Aleksandru Kowalski najdete na turné společně v prvních houslích.

 

„Když připravuji obsah na naše sítě, vždycky si znovu uvědomím, že největší pozornost obvykle patří dirigentovi a sólistům. Ale bez našich filharmoniků by žádný koncert nebyl. A právě proto se snažím, aby naše komunikace směrem k online publiku vracela pozornost právě k nim,“ doplnila social media manažerka.

Nyní se vydáváme na sever a orchestr odehraje své první matiné v Bradfordu. A pak už následuje tolik zasloužený den odpočinku, který strávíme v Cheltenhamu v hrabství Gloucestershire. Jak tráví filharmonici těch pár volných chvil, které na turné mají? To se dozvíte v dalším pokračování našeho seriálu.

První díl našeho seriálu z turné po Velké Británii najdete zde.
Druhý díl našeho seriálu z prvního koncertu v Birminghamu najdete zde.

Fotoreportáž z Guildfordu a Bristolu níže: