Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyJFO zve na moderovaný koncert posluchače „začátečníky“ a spolu s Barborou Seidlovou jim představí Beethovenovu Osudovou

JFO zve na moderovaný koncert posluchače „začátečníky“ a spolu s Barborou Seidlovou jim představí Beethovenovu Osudovou

31. 3. 22

Jedna z nejslavnějších symfonií světové klasické hudby, Beethovenova Symfonie č. 5 neboli Osudová, zazní pod vedením dirigenta Marko Ivanoviće v netradičním podání Janáčkovy filharmonie Ostrava. Na koncertě se posluchači s Beethovenem a jeho dílem seznámí totiž nejen prostřednictvím hudby samotné, ale také díky průvodnímu slovu a moderaci herečky Barbory Seidlové. Úvodní motiv Beethovenovy Symfonie č. 5 se společenským sálem Domu kultury města Ostravy rozezní ve čtvrtek 7. dubna a to v rámci koncertního cyklu, který je primárně určený ne úplně zkušeným posluchačům v oboru klasické hudby.

„Moderovaný cyklus C,  tedy Co máme rádi, představuje známá a populární díla v netradičních souvislostech. V sezóně, která se pomalu chýlí ke konci, jsme se zaměřili na skladby skutečných mistrů: Mozarta, Smetany, Janáčka nebo právě Beethovena. Beethovenova Osudová vznikala v letech 1805 až 1807 a patří k vrcholům skladatelovy tvorby,“ říká ředitel JFO Jan Žemla a dodává „Marko Ivanović – dirigent našeho posledního koncertu z tohoto cyklu je současně také jedním z iniciátorů a tvůrců orchestrálních komentovaných koncertů pod hlavičkou České filharmonie.“

Ta, ta, ta, dá – už jen tato charakteristika bude většině posluchačů stačit, aby věděli, se kterým dílem mají tu čest. Ano, Beethovenova Symfonie č. 5 neboli Osudová, s motivem bušení osudu na dveře. Žádné široce založené téma, ale naléhavé zabušení tří osminek a jedné půlové noty s korunou a ještě jedno, zopakované o tón níže. Už tyto první čtyři takty ukazují na Beethovenovu genialitu. Závěr Osudové potvrzuje, že základem symfonie je skutečně prvek rytmu. Energické závěrečné akordy byly vykládány jako triumfální vítězství nad nepřízní osudu. Jsou však především vítězstvím nad vzpurným hudebním materiálem.

Beethoven versus osud
7. 4. 2022 | 19 hodin

Ludwig van Beethoven
Symfonie č. 5 c moll op. 67 “Osudová”

Barbora Seidlová – průvodní slovo
Janáčkova filharmonie Ostrava
Marko Ivanović – dirigent

Kompletní program a informace k prodeji vstupenek najdete zde.

 

Beethovenův Trojkoncert na CD

V minulem týdnu spatřilo světlo světa další ze série CD natočených v průběhu pandemie – tentokrát Beethovenuv Trojkoncert a Voříškovo Grand Rondeau v podání Lobkowicz tria, pod vedením hlavního hostujícího dirigenta JFO Petra Popelky. Více informací k CD a možnostem zakoupení najdete zde.

David Koller s JFO 

Janáčkova filharmonie Ostrava spolupracuje se známými tvářemi české kulturní scény nejen v případě moderovaných koncertů (Barbora Seidlová, Jan Maxián, Jan Čenský), ale také při realizaci hudebních projektů v ostravském Gongu v Dolních Vítkovicích. Aktuální sezónu v Gongu uzavře JFO hned dvěma koncerty s Davidem Kollerem a to v termínech 31. 5 a 1. 6. Charismatický zpěvák, bubeník a letitý frontman skupiny Lucie zde za doprovodu Janáčkovy filharmonie představí průřez svou tvorbou. Vstupenky na oba koncerty jsou stále v prodeji zde: 31. 5. a 1. 6.