Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyJosef Špaček zahraje na housle z 18. století a orchestr JFO povede Vasilij Sinajskij

Josef Špaček zahraje na housle z 18. století a orchestr JFO povede Vasilij Sinajskij

25. 4. 22

Zpěv vzácných houslí, to je název koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava, na který jsou posluchači zváni již tento čtvrtek, 28. dubna. Během večera zazní symfonická báseň Antonína Dvořáka Polednice, Symfonie č. 4 c moll „Tragická“ Franze Schuberta a První houslový koncert Bohuslava Martinů v podání Janáčkovy filharmonie a houslisty Josefa Špačka. Ten zahraje svůj sólový part na housle z roku 1732 od mistra Guarneriho. Orchestr bude po delší odmlce řídit šéfdirigent JFO, Vasilij Sinajskij. Jedná se o poslední koncert symfonického cyklu A v této sezóně a současně proběhne tentýž den dopoledne vůbec poslední veřejná generální zkouška ve společenském sále Domu kultury města Ostravy před zahájením rekonstrukce budovy, jež je součástí stavby koncertního sálu.

 

„S houslistou Josefem Spačkem jsme spolupracovali již dříve – v roce 2014 hrál s našim orchestrem Brahmse a v roce 2018 u nás vystoupil v rámci komorní řady spolu s Miroslavem Sekerou. O Houslovém koncertu Martinů říká, že je technicky náročný, doslova ‘hraničně napsaný‘, ale krásný. Budeme mít navíc jedinečnou příležitost vyslechnout si tento koncert ve Špačkově podání na vzácné housle z 18. století,“ dodává ředitel JFO Jan Žemla.

 

A5 Zpěv vzácných houslí
28. 4. | 19:00 | Dům kultury města Ostravy
(10:00 | Veřejná generální zkouška)

Dvořák, Martinů, Schubert

Josef Špaček – housle
Vasilij Sinajskij – šéfdirigent JFO

 

Podrobný program koncertu a informace k prodeji vstupenek najdete zde.