Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyKlarinetista Karel Dohnal ozvláštní koncert „ornitologickou“ taneční kreací

Klarinetista Karel Dohnal ozvláštní koncert „ornitologickou“ taneční kreací

07. 4. 22

Inspirace ptačím světem – tak zní název koncertu, který chystá Janáčkova filharmonie Ostrava v rámci symfonického cyklu B na 14. dubna. Základem večera s nezvyklým tématem bude scénický koncert pro sólový klarinet a orchestr Peacoc Tales z pera současného švédského skladatele Anderse Hilborga. Netradiční hudebně-pohybové vystoupení předvede klarinetista Karel Dohnal. Během večera také zazní skladba Cantus Arcticus s autentickou nahrávkou ptačího zpěvu, symfonická báseň Holoubek Antonína Dvořáka a závěr bude patřit suitě z baletu Pták Ohnivák Igora Stravinského. Součástí programu bude také projekce dokumentárního filmu Hillborg & Dohnal: Music In Motion, který vznik originálního projektu mapuje. Dokument, který osobně uvede Karel Dohnal, se promítne od 18 hodin v kině Art v Domě kultury města Ostravy. Koncert odvysílá v přímém přenosu také stanice Českého rozhlasu Vltava.

Hra na klarinet a autorská choreografie, to je základ originálního scénického koncertu Peacock Tales, za kterým stojí klarinetista Karel Dohnal a herec a pedagog HAMU Roman Horák. „Peacock Tales uvedl Karel Dohnal v české premiéře na objednávku festivalu současné hudby Hudební fórum v Hradci Králové v roce 2015, kde jej doprovodil právě orchestr Janáčkovy filharmonie. My jsme pak ve stejném roce do Ostravy přivezli jeho předchozí koncertně-jevištní projekt Harlekin,“ připomíná ředitel JFO Jan Žemla a dodává: „Klarinetový koncert švédského skladatele Anderse Hilborga je ozvláštněn tanečními kreacemi sólisty. Jedná se tak o vskutku výjimečný a nepřenositelný zážitek.“

O tvůrčím procesu, který koncertu předcházel, vypráví dokumentární film Hillborg & Dohnal: Music In Motion, který bude součástí čtvrtečního programu. Projekci, která začíná v kině Art v DKMO v 18 hodin, tedy hodinu před začátkem samotného koncertu, uvede sám Karel Dohnal.

Koncert povede Petr Popelka, v současné sezóně hlavní hostující dirigent JFO. „Koncert je vyvrcholením a završením naší spolupráce s Petrem Popelkou právě na pozici hlavního hostujícího dirigenta. Jsme rádi, že jsme mohli být přítomni u Petrova strmého vzestupu, přejeme mu vše dobré nejen v SOČRu, kam nastupuje jako šéfdirigent, ale i na všech dalších štacích, a těšíme se na veškeré budoucí příležitosti ke spolupráci,“ dodává manažer orchestru JFO Ondřej Daněk.

 

B4 Inspirace ptačím světem
14. dubna 2022 | 19:00 | společenský sál, Dům kultury města Ostravy
Projekce dokumentu: 18:00 | kino Art, Dům kultury města Ostravy

Einojuhani Rautavaara
Cantus Arcticus op. 61

Anders Hillborg
Peacock Tales, koncert pro klarinet a orchestr

Antonín Dvořák
Holoubek, symfonická báseň op. 110

Igor Stravinskij
Pták Ohnivák, suita z baletu

Karel Dohnal – klarinet
Janáčkova filharmonie Ostrava
Petr Popelka – dirigent

 

Skladby tohoto koncertu spojuje trochu nezvyklé téma. Podtitul večera by mohl znít „ptačí koncert“. Do skladby Cantus Arcticus zakomponoval nedávno zesnulý finský skladatel E. Rautavaara nahrávku ptačího zpěvu pořízenou v blízkosti polárního kruhu a na rašeliništích v severním Finsku. Klarinetový koncert Peacock Tales (česky Pávovo vyprávění) z pera Švéda Hillborga je zase ozvláštněn „ornitologickou“ taneční kreací.

Po severském ptactvu přijde na řadu Dvořákův Holoubek, jedna ze čtyř symfonických básní, které autor vytvořil na námět Kytice K. J. Erbena. Na závěr zazní suita z baletu Pták Ohnivák, jehož děj zpracovává ruskou lidovou pohádku. V době svého uvedení (1910) sklidil balet nečekaný úspěch jak u publika, tak u kritiků. Autorovi samotnému se ale zdál příliš zdlouhavý. Vytvořil proto několik verzí koncertní suity, která je dnes prováděna častěji než samotný balet.

Podrobnější informace k programu a prodeji vstupenek jsou zde.