Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyKoncertem Stabat Mater uzavřeme sezónu i působení ve stávající budově domu kultury

Koncertem Stabat Mater uzavřeme sezónu i působení ve stávající budově domu kultury

09. 5. 22

Dvořákovo oratorium Stabat Mater – závěrečný koncert 68. sezóny JFO si žádá monumentální dílo, které se po mimořádně úspěšné londýnské premiéře v roce 1883 doslova rozletělo do celého světa. Orchestr povede šéfdirigent Vasilij Sinajskij a sopránový part je svěřen Kateřině Kněžíkové, která je čerstvou držitelkou ceny BBC Music Magazine Awards za album Phidylé, jež nahrála právě s Janáčkovou filharmonií. Po koncertě jsou posluchači Kateřinou Kněžíkovou zváni k autogramiádě tohoto alba. Koncert Stabat Mater je posledním velkým symfonickým koncertem JFO ve stávajících prostorách Domu kultury města Ostravy. Budovu čeká rekonstrukce a přístavba nového koncertního sálu podle návrhu amerického architekta Stevena Holla. Orchestr bude prozatím působit především v bývalém kině Vesmír. Poslechový komfort posluchačů však neutrpí – kinosál prochází akustickou úpravou a prostoru je přizpůsoben také repertoár nadcházející 69. sezóny. Její programová nabídka bude odtajněna v následujících dnech a online prodej zahájen od 19. května.

 


Závěrečný koncert 68. sezóny JFO
Antonín Dvořák | Stabat Mater op. 58
19.
5. 2022 | 19:00
Podrobnější informace k programu a prodeji vstupenek naleznete zde.

“Dvořákovo Stabat Mater považuji za jednu z nejosobnějších výpovědí v hudební literatuře vůbec. Je pro mě ztělesněním Dvořákovy víry, opravdovosti, přesvědčení. Přesto, že téma samotné je doslova bolestné a vychází z autorovy osobní tragédie, jedná se o dílo, které je symbolem naděje. Je to jedna z nejsilnějších skladeb, které znám,“ dodává ředitel JFO Jan Žemla.

Po koncertě proběhne s Kateřinou Kněžíkovou v předsálí autogramiáda jejího čerstvě oceněného alba Phidylé, které bude na místě také k prodeji.

 

Stěhování JFO do bývalého kina Vesmír a příprava na 69. sezónu
 „V následujících letech nás čekají veliké změny. V Ostravě začínáme stavět nový koncertní sál. Příprava na  kultovní  ostravskou stavbu pro nás znamená, že se filharmonie dočasně přestěhuje do bývalého kina Vesmír. Budeme si všichni muset zvyknout ještě na větší provizorium než doposud. Tomu jsme přizpůsobili i repertoár, protože bývalý kinosál není úplně vhodný pro největší symfonické skladby. Navzdory tomuto faktu jsem si jist, že poslechový komfort našich posluchačů neutrpí. Ve Vesmíru budou slýchat ten nejklasičtější repertoár nám vlastní – od Haydna, Mozarta, Beethovena přes skalní představitele hudebního romantismu až po skladby Richarda Strausse či české autory dvacátého století. Navíc projde celý prostor poměrně výraznou úpravou akustiky, abychom jako vždy a ve všem dosáhli co možná nejlepšího výsledku. Kromě kina Vesmír budeme koncertovat v multifunkční aule Gong a v nádherném kostele svatého Václava v Opavě,“ sděluje ředitel JFO Jan Žemla.

Prodej 69. sezóny bude zveřejněn a do online prodeje spuštěn 19. 5. Osobně si bude možné vstupenky zakoupit od 23. 5.

Praktické informace pro posluchače jsou k dispozici zde.