fbpx

Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyS Tomášem Klusem na Štěrkovně

S Tomášem Klusem na Štěrkovně

19. 6. 18

Koncert s Klusem na Štěrkovně – to byla pecka (viz fotky Anny Jiráskové níže).

 

Po ostravských Colours a trenčínské Pohodě se Janáčkova filharmonie letos chystá na další z „neklasických“ festivalů. Tentokrát to bude v Hlučíně na tamním Štěrkovna Open Music aneb na festivalu netradičních projektů, jak jej organizátoři sami nazývají.  A právě jedním ze speciálních projektů bude společné vystoupení písničkáře Tomáše Kluse a jeho kapely Cílová skupina s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Uskuteční se druhý festivalový večer v pátek 27. července a na pódiu se při něm setká neuvěřitelných šedesát muzikantů.  Kromě tohoto se návštěvníci mohou těšit na dalších šest speciálních projektů (více na http://www.sterkovnamusic.com). Třídenní hudební maraton se koná od 26. do 28. července tradičně na břehu Hlučínského jezera.

„Několik let jsme usilovali o to, aby na našem festivalu vystoupili Tomáš Klus nebo Jarek Nohavica. Letos se podařilo dohodnout dokonce koncerty obou těchto špičkových umělců z našeho regionu, takže se můžeme těšit na mimořádně silný 14. ročník,“ řekl za pořádající agenturu New Wind Production David Moravec.
Je přesvědčen, že ochota předních umělců regionu vystoupit na Štěrkovně Open Music je dokladem rostoucích kvalit festivalu, který je největší na Opavsku a patří též k největším v Moravskoslezském kraji.
Koncert Tomáše Kluse s JFO přinese netradiční průřez zpěvákovou tvorbou. Pod vedením dirigenta Jana Kučery zazní šestnáct Klusových skladeb ve speciálních  aranžích pro symfonický orchestr, které připravil baskytarista Cílové skupiny, absolvent skladby na Konzervatoři J. Ježka v Praze, Jan Lstibůrek. „Absolutní volnost, kterou jsem pro tvorbu symfonických aranží od Tomáše dostal, je skvělá a zároveň zavazující. Snažili jsme se na skladby podívat novou optikou. Ne jenom připsat další nástroje, ale většinu písní nově vystavět tak, jako kdyby vznikaly přímo pro setkání Cílové skupiny s Janáčkovou filharmonií,” vysvětlil Jan Lstibůrek.
S Cílovou skupinou ve složení Jiří Kučerovský, Petr Škoda a Jan Lstibůrek koncertuje Tomáš Klus už od roku 2011. Na myšlenku přenést některý z „gongovských“ crossoverových projektů Janáčkovy filharmonie Ostrava s výraznými zpěváky jiných hudebních žánrů než klasiky přivedl pořadatele festivalu velký zájem posluchačů o tyto koncerty. „Jejich přenesení na letní open air festival jim dodá zase nový rozměr a dynamiku, přiblíží je jinému typu publika,“ doplnil David Moravec.
Nápad se zalíbil i řediteli JFO Jana Žemlu: „Tomáš Klus patří dle mého názoru k nejzajímavějším osobnostem české hudební scény. Loni jsem ho slyšel na festivalu ve Veverské Bítýšce. Musím říct, že to pro mě byla příjemná změna – tedy nevstoupit do koncertního sálu, ale sednout si na trávu, dát si pivo a jen poslouchat. Už se těším, že si takový zážitek na festivalu Štěrkovna Open Music zopakuji.“ 

Na festivalu bude mít Janáčkova filharmonie i svůj stánek s tričky (více informací – slogany, velikosti, ceny – o reklamních tričkách najdete zde), programovými katalogy sezóny 2018/2019 a dalšími reklamními předměty.  Těšíme se, že nás navštívíte.