Janáčkova filharmonie OstravaNovinkySeriózní pianista, který prostě jen hraje – do Ostravy dorazí světově uznávaný Grigory Sokolov

Seriózní pianista, který prostě jen hraje – do Ostravy dorazí světově uznávaný Grigory Sokolov

14. 3. 22

Grigory Sokolov je považován za jednoho z největších současných klavíristů, umělec všeobecně obdivovaný pro svůj vizionářský vhled, spontánnost a nekompromisní oddanost hudbě. Absolvoval více než tisíc koncertů po celém světě, které byly obecenstvem a kritiky přijaty s nadšením. Je vždy plně soustředěný na hru a právem se o něm říká, že je to velmi seriózní pianista, který prostě jen hraje, po koncertu se ukloní a odejde. Charismatické umění Sokolova má sílu kultivovat koncentraci nezbytnou k tomu, aby publikum přemýšlelo i nad těmi nejznámějšími skladbami z neotřelých perspektiv. V recitálu vtahuje posluchače do blízkého vztahu k hudbě, přesahuje hranice pouhého přednesu a vystoupení, aby odhalil její hlubší duchovní význam. Grigory Sokolov působí především jako sólový klavírista, poměrně málo nahrává a v posledních letech vůbec nekoncertuje s orchestry. Vidět jej hrát naživo je tedy mimořádnou událostí, kterou nabízí program Janáčkovy filharmonie Ostrava 18. března od 19 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy.

Na rozdíl od mnoha pianistů se Grigory Sokolov také nejvíce zajímá o mechanismus a nastavení nástrojů, na které hraje. Tráví hodiny zkoumáním jejich fyzických vlastností, konzultacemi a spoluprací s klavírními techniky, aby dosáhl svých ideálních požadavků. „Na pochopení klavíru potřebujete hodiny, protože každý má svou vlastní osobnost a hrajeme spolu,“ vysvětluje Sokolov. Partnerství mezi umělcem a nástrojem je kriticky důležité pro tok jeho hudebních myšlenek. Střídmým používáním pedálu vykouzlí vše od nejjemnějších tónových gradací až po nejodvážnější zvukové kontrasty.

 

Grigory Sokolov
18. 3. | 19 hodin

Beethoven, Brahms, Schumann

Podrobný program koncertu a informace prodeji vstupenek jsou k dispozici zde.

 

 

 

„Janáčkova filharmonie se vymezuje vůči jakémukoli násilí či aktivitě porušující lidská práva a svobodu. Nespolupracujeme a nebudeme spolupracovat s nikým, kdo je zastáncem probíhajících útoků na Ukrajinu. Nadále však pokračujeme v komunikaci s umělci ruského původu, kteří vyjadřují Ukrajině svou podporu. Tak, jak to učinili například šéfdirigent JFO Vassily Sinaisky nebo dirigent Andrey Boreyko, který ostatně vedl náš koncert věnovaný Ukrajině,“ sděluje ředitel JFO Jan Žemla a dodává „i přes současnou situaci jsme tedy o změně programu neuvažovali. Grigory Sokolov je osobnost silně humanisticky zaměřená, soustředěná pouze a jen na hudbu, odsuzující jakoukoli válku celou svou podstatou a svým uměním, naprosto neutrálním a pacifistickým životním postojem a v neposlední řadě i místem, které si pro svůj život téměř před třiceti lety vybral, italskou Veronou.“

 

Prohlášení agentury zastupující také Grigory Sokolova o odsouzení války: AMC vždy byla agenturou, jejíž umělci jsou jednotní a vzájemně se podporují jako rodina. Nemůžeme zůstat lhostejní k aktuálnímu dění ve světě, a jsme nuceni jasně vyjádřit své pocity, bez ohledu na národnost, rasu, náboženství, nástroj, na který hrajeme, a nebo zda pracujeme z kanceláře či v zákulisí… Stavíme se jednotně proti této nezákonné válce a důrazně odsuzujeme agresi a válku a všechna nebezpečná politická rozhodnutí, která ničí svět a mír. Modlíme se za mír a nadále děláme, co můžeme – hudbu s duchem naděje, soustrasti a útěchy.