18. 03. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 500 Kč

R4 Grigory Sokolov

Jeden z nejuznávanějších žijících pianistů vůbec – Grigory Sokolov. Seriózní, soustředěný a specifický v tom, že nikdy dopředu neupřesňuje repertoár.

 

Ludwig van Beethoven
15 variací a fuga Es dur op. 35

Johannes Brahms
Tři intermezza op. 117

Robert Schumann
Kreisleriana. Fantazie op. 16

 

Grigory Sokolov – klavír

 

Grigory Sokolov je považován za jednoho z největších současných klavíristů, umělec všeobecně obdivovaný pro svůj vizionářský vhled, spontánnost a nekompromisní oddanost hudbě. Absolvoval více než tisíc koncertů po celém světě, které byly obecenstvem a kritiky přijaty s nadšením. Je vždy plně soustředěný na hru a právem se o něm říká, že je to velmi seriózní pianista, který prostě jen hraje, po koncertu se ukloní a odejde. Charismatické umění Sokolova má sílu kultivovat koncentraci nezbytnou k tomu, aby publikum přemýšlelo i nad těmi nejznámějšími skladbami z neotřelých perspektiv. V recitálu vtahuje posluchače do blízkého vztahu k hudbě, přesahuje hranice pouhého přednesu a vystoupení, aby odhalil její hlubší duchovní význam. Grigory Sokolov působí především jako sólový klavírista, poměrně málo nahrává a v posledních letech vůbec nekoncertuje s orchestry. Vidět jej hrát naživo je tedy mimořádnou událostí, kterou nabízí program Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Na rozdíl od mnoha pianistů se Grigory Sokolov také nejvíce zajímá o mechanismus a nastavení nástrojů, na které hraje. Tráví hodiny zkoumáním jejich fyzických vlastností, konzultacemi a spoluprací s klavírními techniky, aby dosáhl svých ideálních požadavků. „Na pochopení klavíru potřebujete hodiny, protože každý má svou vlastní osobnost a hrajeme spolu,“ vysvětluje Sokolov. Partnerství mezi umělcem a nástrojem je kriticky důležité pro tok jeho hudebních myšlenek. Střídmým používáním pedálu vykouzlí vše od nejjemnějších tónových gradací až po nejodvážnější zvukové kontrasty.

Koncert probíhá za finanční podpory Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR.

    

Nenechte si ujít

K4 Duo Kněžíková – Vondráček

Koncert přeložen na 29. 6. 2022
Sopranistku K. Kněžíkovou doprovodí rezidenční sólista L. Vondráček. Zazní například jeden z nejznámějších písňových cyklů R. Schumanna.

04. 04. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 200 Kč

B4 Inspirace ptačím světem

Podtitul večera by mohl znít „ptačí koncert“. Jednu ze skladeb ozvláštní „ornitologickou“ taneční kreací sólista Karel Dohnal.

14. 04. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

A5 Zpěv vzácných houslí

Generálka bude veřejná
Změna programu

O Prvním houslovém koncertu B. Martinů říká jeho ostravský interpret Josef Špaček, že je technicky náročný, až „hraničně napsaný“.

28. 04. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč